Ordu'daki sel felaketi "doğal" bir afet mi?"

Ordu'daki sel felaketi "doğal" bir afet mi?"

Ordu'da sel afete dönüştü; 8 köprü yıkıldı; yollar çöktü; binlerce kişi mağdur oldu...Karadeniz sahilinin taşla doldurulduğunu, dere yataklarının daraltıldığını, HES'lerle doğanın dengesinin bozulduğunu vurgulayan uzmanlar, "bu felaketi, doğal bir afet olarak nitelendiremeyiz" diyor...

"BU BAŞLI BAŞINA DOĞA OLAYI DEĞİL YAĞIŞ OLAYI VAR BUNUN İYİ KONTROL EDİLMEMESİNDEN KAYNAKLI BİR FELAKETLE KARŞI KARŞIYAYIZ."

Sel ve heyelan birleşerek Ordu'yu vurdu.

Karadeniz'de etkili olan sağanak yağmurla birlikte 8 köprü yıkıldı... Caddeler nehre döndü...Yollar çöktü... Bazı fabrikaları ve Fatsa'da mevsimlik fındık işçilerinin çadırlarını su bastı.

Kentte binerce kişi mağduriyet yaşadı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ordu'daki sel felaketinde tetikleyici nedenler olup olmadığına dair iddialara yanıt verdi. Bakan Kurum "Afet deyince neticede bu doğal bir olay. Sizin öngöremediğiniz bir olay ki ismi afet oluyor." dedi.

Uzmanlara göre ise neden, sahilin taşlarla doldurulması,dere yataklarının daraltılması ve Hidroelektirik santrallerle tabiatın dengesinin bozulması.

"BÖLGEDE PLANSIZ KONUTLAŞMA BETONLAŞMA OLUYOR. YOLLAR BU FELAKETİ DOĞRUDAN TETİKLİYOR. ÇÜNKÜ DERE YATAKLARI DOĞRU KONTROL EDİLMİYOR...ÜSTÜNE ÜSTÜK YAĞMUR REJİMİ DİKKATE ALINMADAN YAPILAN KÖPRÜLERLE KARŞILAŞIYORUZ HESİN KONUMLANDIĞI YERİN DIŞINDA BURADAKİ YOLLARDA CİDDİ PROBLEMLERE YOL AÇIYOR. YAĞMURUN BURADA OLMASI NORMAL AMA BUNUN KARŞISINDA RANT İÇİN YAPILAN YOLLAR HESLER VE YAPILAŞMA KENTLEŞME BİÇİMİ BU DOĞA OLAYININ FELAKETLE SONLANMASINI SAĞLIYOR"

Peki bundan sonrası için nasıl bir önlem alınabilir...

"YAZ AYLARINDA BÖYLE ŞEYLERLE KARŞILAŞMAMIZ NORMAL BİR DOĞA OLAYI AMA TEDBİR ALINMAMASI BİR SÜRÜ YAPILAŞMANIN YAPILMASI DOĞA OLAYININ FELAKETLE SONUÇLANMASINA NEDEN OLDU İYİ BİR RİSK ANALİZİ YAPILMASI HESLERİN ARTTIRILMAMASI DURDURULMASI SIKI DENETİMDEN GEÇİRİLMESİ GEREKİYOR YOKSA ÇOK SAYIDA PROBLEMLE KARŞILAŞABİLİRİZ."

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz