1.6 milyon metrekare alan ormanlık alan olmaktan çıkarıldı

1.6 milyon metrekare alan ormanlık alan olmaktan çıkarıldı

1 nokta 6 milyon metrekare alan, orman vasfından çıkarılarak Maliye Bakanlığı'na devredildi...Artık bu alanlara artık inşaat yapılabilecek.. Konuyu değerlendiren uzmanlar ise kararın Anayasaya aykırı olduğunu savunuyor...

Meclis'te Nisan ayında kabul edilen torba tasarı ile bakanlar kuruluna orman arazisini, bu statüten çıkarıp devlet hazinesine devretme yetkisi verilmişti.

"BENİM VE TOPLUMUN VİCDANINI SIZLATAN BİR KARAR OLDU."

Bakanlar Kurulu da yeni hükümet sistemine geçmeden hemen önce aldığı kararla; resmi kayıtlarda ‘orman' görünen 23 farklı noktada toplam 1.6 milyon metrekare alanı orman vasfını yitirdiği gerekçesi ile imara açılmak üzere Maliye Bakanlığı'na devretti.

"EN BÜYÜK ÇIKARTILAN ALANLAR İZMİT DİLOVASI TARAFINDA YUVACIKTA, İSTANBUL'DA ORMAN DIŞINA ÇIKARTILAN ALANLAR SULTANBEYLİ VE MALTEPE'DE, KÜTAHYA'DA TAVŞANLI CİVARINDA İZMİR'DE AİLAĞA ÇEVRESİNDE. BU ALANLAR ORMAN VASFI KAYBETTİRİLMİŞ ALANLAR."

İstanbul Üniversitesi - Cerrahpaşa Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğanay Tolunay alınan kararın anayasaya aykırı olduğunu söylüyor.

"31 12 1981 TARİHİ ANAYASANIN KABUL TARİHİ ANAYASA KABUL EDİLDİKTEN SONRA ORMAN VASFI BİR ŞEKİLDE KAYBETTİRİLDİYSE; Kİ BU ALANLARA BAKTIĞIMIZ ZAMAN TAMAMI YERLEŞİME DÖNMÜŞ İNSANLAR ORMANI KESEREK BURALARI İŞGAL ETMİŞ YAPILAŞMIŞ VE BUNLAR ÇIKARTILIYOR, DOLAYISIYLA ANAYASAYA AYKIRI DURUM VAR."

Prof.Tolunay sözkonusu uygulamanın, diğer orman alanları üzerinde de baskı oluşturacağını savunuyor

"SUÇ OLAN BİR VASIF BU KARARLA MEŞRULAŞTIRILMIŞ OLUYOR. ORMAN ALANLARINDA DA BASKILAR ARTACAKTIR, YETERİNCE KONTROL ETMEZ VE MÜDAHALE ETMEZSENİZ, 5 10 YIL İÇİNDE ORMAN ALANINDAN ÇIKARTILABİLECEK ALAN MİKTARINDA ARTIŞLAR OLABİLİR. 0750 BURALAR ORMAN VASFINI KAYBETMİŞ AMA BURALARI TEKRAR ORMAN HALİNE GETİRMEK MÜMKÜN, BİNALARI YIKARSINIZ TEKRAR ORMAN HALİNE GETİREBİLİRSİNİZ."

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz