Brent petrol sert düştü

Brent petrol sert düştü

Petrol fiyatlarında sert düşüş yaşandı... Brent petrolün varil fiyatı, uluslararası piyasalarda yüzde 6 düşüşle 74,07 dolara gerileyerek bir yılı aşkın sürenin en kötü performansını gösterdi.

Ham petrol fiyatları, Libya'nın doğusundaki petrol limanlarından petrol ihracatının yeniden başlayacağının duyurulması ve Amerika Birleşik Devletleri Çin ticaret savaşının kızışmasıyla sert değer kaybetti.

Güne 78,75 dolardan başlayan Brent petrolün varili, yüzde 6 değer kaybederek 74,06 dolara geriledi.

Bu düşüş, dünya genelinde en yaygın kullanılan petrol türü için son 13 ayın en büyük günlük kaybı olarak kayıtlara geçti.

Aynı dakikalarda, Batı Teksas türü ham petrolün varili ise yüzde 4,7 azalışla 70,06 dolara indi. WTI tipi petrol böylece 25 Haziran'dan bu yana en düşük seviyesini görmüş oldu.

Analistler, petrol fiyatlarındaki sert düşüşte en önemli etkenin Libya'dan gelen haberler olduğunu belirtiyor.

Libya'daki Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne bağlı Ulusal Petrol Kurumu, ülkenin doğusunda bulunan petrol limanlarındaki mücbir sebep halinin kaldırıldığını ve petrol ihracatının yeniden başlayacağını duyurmuştu.

Ayrıca, Amerika'nın Çin'in daha önceki tarifeleri misillemesi nedeniyle ek gümrük vergisi getirilecek 200 milyar dolarlık Çin menşeli ürünün listesi yayımlamasıyla artan endişelerin petrol fiyatlarının yönü üzerinde etkili olduğu belirtiliyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz