ABD başkanı, NATO'yu hedef aldı

ABD başkanı, NATO'yu hedef aldı

Amerikan Başkanı Donald Trump bir kez daha NATO üyesi ülkeleri ve Avrupa Birliği'ni eleştirdi.. Müttefik ülkeleri taahhütlerini yerine getirmemekle suçlayan Trump, Avrupa Birliği'nin de, Amerikan çiftçilerin ve şirketlerin Avrupa'da ticaret yapmalarını "imkansız" hale getirdiğini savundu...

Amerikan Başkanı Donald Trump, Brüksel'deki NATO Zirvesi öncesi, Avrupa Birliği'ne ve müttefik ülkelere sert eleştiriler yöneltti..

Trump, "Bizim kendilerini savunmamızın beklendiği bazı NATO ülkeleri sadece yüzde 2'lik taahhütlerini yerine getirmemekle kalmıyor, aynı zamanda yıllardır yapmadıkları ödemeleri ihmal ediyorlar. Bize geri ödeme yapacakları mı?" diye konuştu...

Avrupa Birliği'nin, Amerikan çiftçilerin ve şirketlerin Avrupa'da ticaret yapmalarını "imkansız" hale getirdiğini savunan Trump, "Buna rağmen kendilerini savunmamızı istiyorlar. Böyle olmaz" dedi.

Daha önce de, NATO üyeleri içinde özellikle Almanya'yı hedef alan Trump, bu ülkenin savunma katkılarındaki eksiklikleri gidererek NATO'daki liderlik rolünü göstermesi gerektiğini belirtmişti.

NATO üyesi ülkeler 2018 yılında savunmaya toplam 1 trilyon 13 milyar 406 milyon dolar ayıracak. Amerika Birleşik Devletleri ise 706 milyar 63 milyon dolarla NATO'nun toplam savunma harcamasının yarıdan fazlasını tek başına yapacak.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz