Standard & Poor's'dan açıklama:"Türkiye'yi yakından izliyoruz"

Standard & Poor's'dan açıklama:"Türkiye'yi yakından izliyoruz"

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poors, Türkiye'yi yakından izlediğini belirtti. Kuruluş yeni kabine için bakanlar hakkında sonuca varmak için erken açıklamasını yaptı. Diğer bir kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s de "Yeni hükümetin politika platformunu ortaya çıktıkça izleyeceğiz" değerlendirmesinde bulundu.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's Türkiye'deki gelişmeleri yakından izlediğini açıkladı.

Kuruluşun analistlerinden Frank Gill, "Bakanlar hakkında sonuca varmak için erken, ancak karar almanın giderek merkezileştiği açık" dedi.

Gill, "Olağanüstü hal politikasının, maliye politikası genel duruşunun ne olacağını yakından izliyoruz... Kredi garanti mekanizması daha da geliştirilecek mi? Bizce bankaların fonlama kapasitesinin tamamına yakınının kullanıldığı göz önüne alındığında büyüme nereden gelecek?" diye konuştu.

Yeni hükümetin, son faiz artırımlarından sonra yavaşlaması beklenen büyümeye karşı ekonomiyi destekleyici önlemler alıp almayacağını izleyeceklerini belirten Gill, "Türkiye'nin çok büyük bir cari açığı olduğunu ve geçmişte bankaların temelde dışarıdan borçlanarak buna aracı olduklarını düşünürseniz, hızla büyümeyi sürdürebilecek tek sektör olarak kamu sektörü kalıyor, ki bu da dış borcun artması anlamına gelir. Ama henüz böyle olup olmayacağını bilmiyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s de Türkiye’ye ilişkin açıklamalarda bulundu.

Açıklamada, “Moody’s’in haziran ayında duyurulan Türkiye’nin reytingine ilişkin yaptığı değerlendirmenin odağı kişiler değil, gelen hükümetin toplamda sürdürülebilir büyümeyi destekleyecek politikaları uygulama ve kamunun mali gücünü koruma kapasitesidir.” ifadesine yer verildi.

Moody's, “Bu tür politikalar, ekonomideki güveni iyileştirmek ve Türkiye’nin geniş cari açığının zorunlu finansmanını sağlayabilme becerisini güvenceye almak ve dış geri ödeme gerekliliklerini karşılamak konusunda kilit rol oynayacaktır.” dedi.

Önümüzdeki dönemde politika eylemlerinin takip edileceğine işaret eden Moody’s’in açıklamasında, “Bu nedenle yeni hükümetin politika platformunu ortaya çıktıkça izleyeceğiz.” ifadesine yer verildi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz