Ünlü alışveriş sitesine sert suçlama

Ünlü alışveriş sitesine sert suçlama

Alışveriş sitesi Amazon'a yönelik sert bir suçlama geldi.. Yayınlanan bir araştırmaya göre, Amazon, Nazi temalı ürünlerin satışına izin vererek ırkçıların ve nefret gruplarının para kazanmasına aracılık ediyor. Amazon ise bazı satış listelerini kaldırdığını ve site kurallarına uymayanlara karşı hızla harekete geçileceğini açıkladı.

Amerika Birleşik Devletleri merkezli iki örgütün yürüttüğü araştırmaya göre, alışveriş sitesi Amazon üzerinde Nazi imgeleri olan kıyafetler, takılar ve askeri ürünler bu gruplar tarafından satılıyor ve böylece kendilerine fon yaratıyor.

Bu gruplar kendi görüşlerini savunan müzik ve kitapları da, Amazon üzerinden satıyor.

Rapora göre, Amazon'un zayıf ve uygulamada yetersiz ilkeleri ırkçılara, İslam ve Yahudi düşmanı gruplara kendilerine fon yaratma ve görüşlerini yayma fırsatı veriyor.

Amazon'un ilkeleri arasında "Nefret ve şiddeti, ırksal, cinsiyetçi ya da dini hoşgörüsüzlüğü öven grupların ürünlerinin yasak olduğu" belirtiliyor. Ancak araştırmaya göre bu ilkenin uygulamasında Amazon zayıf kalıyor.

Raporda, Amazon'a nefret gruplarına karşı net bir duruş sergilemesi ve bu grupların kâr elde etmelerini durdurması çağrısı yapıldı.

Amazon haberler üstüne bazı satış listelerini kaldırdığını ve site kurallarına uymayanlara karşı hızla harekete geçileceğini açıkladı.

Ünlü alışveriş sitesine sert suçlama

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz