Çin'den ortadoğu açılımı

Çin'den ortadoğu açılımı

Çin, Ortadoğu için milyarlarca dolarlık kredi ve yardım paketini açıkladı.. Pekin'de 21 Arap ülkesinin temsilcisiyle bir araya gelen Devlet Başkanı Şi Jinping, paketin amacının bölgenin ekonomik büyümesini canlandırmak olduğunu belirtti.

Çin Devlet Başkanı Şi Jinping, Ortadoğu ülkelerine kredi ve mali yardım içeren yeni bir destek paketi açıkladı.

Pekin'de 21 Arap ülkesinin temsilcisiyle bir araya gelen Şi, kredi ve mali yardım içeren paketin amacının, bölgenin ekonomik büyümesini canlandırmak olduğunu belirtti.

Kalkınmanın birçok güvenlik sorunun çözümünde kilit bir rolü olduğunu söyleyen Şi Jinping, işbirliğinin petrol, gaz, nükleer enerji ve temiz enerjiyi kapsayacağını bildirdi...

Çin, paket kapsamında ekonomik kalkınma için Filistin Yönetimi'ne 50 milyon dolar Ürdün, Suriye, Lübnan ve Yemen'e ise 600 milyon dolar yardım temin edecek.

Paket kapsamındaki 20 milyar dolarlık kredi ise "ekonomik yeniden yapılandırma" ve "endüstriyel canlanma" planını finanse etmek için kullanılacak.

Ortadoğu'daki enerji kaynaklarına bağlılığına rağmen bugüne kadar bölgedeki çatışmaların çözümünde önemli bir rol oynamayan Çin, son dönemde bu konuda daha aktif bir siyaset izliyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz