Bakanlar Meclis'te yemin etti

Bakanlar Meclis'te yemin etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın açıkladığı yeni kabinenin 16 üyesi ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Meclis'te yemin ederek göreve başladı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, tören sonrası, "uygulama kabinesi " değerlendirmesinde bulundu; "başarılı olacaklarını düşünüyorum" dedi. Bakanlıklarda da devir teslim törenleri vardı...

Yeni sistemin yeni bakanları, Meclis genel Kurulu'nda kürsüdeydi; bakanlar yemin ederek görevine başladı.

Önce atama kararlarına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi okundu, ardından bakanlar sırasıyla kürsüye çağrıldı.

Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay ilk yemin eden isim oldu.

Töreni sırasında ismi okununca AK Parti sıralarından en çok alkışı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu aldı.

"Şehit cenazelerine CHP il başkanları alınmayacak" diyen Soylu yemin ederken CHP'liler de genel kurul salonu terk etti. Soylu yeminini tamamladı, CHP'liler de salona girdi.

Dikkatler Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın üzerindeydi. Akar yemin eti; salonda yeni genel kurmay başkanı Orgeneral Yaşar güler de töreni izledi.

MHP Lideri Devlet Bahçeli de Meclis kulisinde kabineyi değerlendirdi.

"TÜRKİYE'NİN BEKLENTİ VE TALEPLERİNE VE 2023 HEDEFLERİNE YÖNELİK BİR UYGULAMA KABİNESİ OLARAK DİKKATÇEKMEKTEDİR O BAKIMDAN BEN BAŞARILI OLACAKLARINI DÜŞÜNÜYORUM "

Bahçeli, kabine için AK Parti ile pazarlık iddialarına da "MHP hiç bir zaman pazarlık içinde olmadı, olmaz" diyerek yanıt verdi.

"DÜN AKŞAM MENKUL KİYMETLER BORSANINDAN YETİŞEN ABDURRAHMAN YILDIRIM İSİMLİ ZAT ÇOK GİZİL PAZARLIK VARDIR DİYOR.MHP'Yİ MENKUL KIYMETLER BORSANINDA HİSSEDER OLAN ANONİM ŞİRKETİNE DÖNÜTŞTÜRMESİN "

MHP Lideri'nin bir mesajı da partisinin yasama faaliyetleriyle ilgiliydi.

"MHP OLARAK YASAMA DA ÜZERİMİZE DÜŞENG ÖREVİ YERİNE GETİRECEĞİZ DENETİM VE DENGE SORUMLUĞUNUN MİLLET BİZE ...EN İYİ ŞEKİLDE TAŞIMAYI DÜŞÜNMEKTEYİZ "

Bakanlıklarda devir teslimler de gerçekleşti..

İlk tören yeni ismiyle Maliye ve Hazine Bakanlığı'nda gerçekleşti. Berat Albayrak görevi Naci Ağbal'dan devraldı. Albayrak'ın piyasalara ilk mesajı "mali disiplin" üzerine oldu...

"BÜTÇE VE MALİ DİSİPLİN KONUSUNDAKİ DURUŞUN AYNI DEĞİL ÇOK DAHA AKTİF VE İYİ ŞEKİLDE DEVAMI İÇİN ÇALIŞACAĞIZ"

Bakanlıklar birleşince ekonomide İkinci devir teslim töreni Hazine Müsteşarlığında yapıldı. Bakan Albayrak, bu kez Mehmet Şimşek'ten devraldı görevi. Burada da özellikle enflasyonun tek haneye indirilmesine yoğunlaşılacağını söyledi.

Milli Savunma Bakanlığı’ndaki devir teslim töreninde, görevini Nurettin Canikli’den alan eski Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, dostane komşuluk ilişkilerine vurgu yaptı.

"KOMŞULARIMIZLA İYİ KOMŞULUK İLİŞKİLERİ İÇİNDE, DOSTANE, BARIŞ İÇİNDE HAYATIMIZI SÜRDÜRMEK İSTİYORUZ.FAKAT AYNI ZAMANDA ASİL MİLLETİMİZİN İĞNE UCU KADAR MENFAATİNE HALEL GELMESİNE MÜSAADE ETMEYECEĞİMİZİ HER FIRSATTA SÖYLEDİK, SÖYLEMEYE DEVAM EDİYORUZ."

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz