Erdoğan Azerbaycan'da

Erdoğan Azerbaycan'da

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; ilk yurt dışı ziyaretini Azerbaycan'a yaptı. Erdoğan, Azerbaycan ile ticaret hacmini üçe katlamayı hedeflediklerini belirtti; FETÖ'yle mücadelede verdiği destek nedeniyle Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'e teşekkür etti... Erdoğan'ın sonraki durağı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçilmesinin ardından devlet geleneği olarak ilk yurt dışı ziyaretini Azerbaycan'a gerçekleştirdi.

Esenboğa Havalimanından özel uçak "TUR" ile Azerbaycan'ın başkenti Bakü'ye giden Erdoğan'ı, Haydar Alivev Havalimanı'nda Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Yagub Eyyubov ve diğer yetkililer karşıladı.

Erdoğan Bakü ziyareti kapsamında ilk olarak Azerbaycan'ın merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in kabrini ziyaret etti.

20 Ocak Şehitliğini ziyaret eden Erdoğan anıta çelenk bıraktı.

Daha sonra Bakü Türk Şehitliği'ne geçen Erdoğan, buradaki anıta çelenk, şehit mezarlarına ise tek tek karanfil bıraktı... anıt şeref defterini imzaladı.

"TÜRK ŞEHİTLİĞİ AZİZ ŞEHİTLERİMİZ, TARİHİ 24 HAZİRAN SEÇİMLERİ SONRASINDA CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ'NİN 1. CUMHURBAŞKANI OLARAK MANEVİ HUZURUNUZDA BULUNMAKTAN BÜYÜK BAHTİYARLIK DUYUYORUM. "

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından Zagulba Sarayı'nda resmi törenle karşılandı.

Baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından iki lider ortak basın toplantısı düzenledi

İLHAM ALİYEV: "BUGÜN TÜRKİYE AZERBAYCAN İLİŞKİLERİ EN YÜKSEK SEVİYEDEDİR"

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, ikili ilişkilerin gelişmesinin bölgede istikrar sağlayacağını vurguladı.

İLHAM ALİYEV: "BİZİM İLİŞKİLERİMİZ ÇOK ŞAHANEDİR İLİŞKİLERİMİZİN TEMELİNDE HALKLARIMIZIN BİRLİĞİ, DEVLETLERİMİZİN BİRLİĞİ, ORTAKLIĞI DAYANIR, BİZ DOSTUR, KARDEŞİZ. TÜRKİYE CUMHURBAŞKANININ SEÇİMLERDEN SONRA BİRİNCİ SEFERİNİ AZERBAYCAN'A ETMESİ BUNU BİR KEZ DAHA GÖSTERİR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan enerji ve savunma sanayi başta olmak üzere her alanda ilişkilerin geliştirileceğini kaydetti

ERDOĞAN: "BİZİM TÜRKİYE AZERBAYCAN İLİŞKİLERİMİZ BİLDİĞİNİZ GİBİ TEK MİLLET İKİ DEVLET ANLAYIŞINDA PEKİŞİYOR. İKİLİ TİCARET HACMİNDE MEVCUT HEDEFİMİZ İNŞALLAH BU MEVCUT RAKAMI ŞÖYLE İKİYE ÜÇE KATLAMAK"

FETÖ'yle mücadele de gündemdeydi.

ERDOĞAN : "ÖZELLİKLE AZERBAYCAN'DA İLHAM KARDEŞİMİN FETÖ'YLE MÜCADELEDE VERDİĞİ DESTEKTEN DOLAYI DA ŞAHSIM MİLLETİM ADINA KENDİSİNE TEŞEKKÜR EDİYORUM. ÇÜNKÜ BURADA DA BUNLAR ÇOK YER EDİNMEYE GAYRET ETTİLER VE BUNUN İÇİN HER TÜRLÜ YOLU DENEDİLER FAKAT GEREK İLHAM KARDEŞİMİZİN HASSASİYETİ, GEREK BİZDE BULUNUP DA AZERBAYCAN ALEYHİNE FAALİYETTE BULUNANLARA YÖNELİK KARŞILIKLI KOORDİNASYONUMUZ BİR ÇOK ŞEYİN HALLİNİ ARKA ARKAYA GETİRDİ. "

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakü'deki temaslarının ardından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne geçti.
Erdoğan,mevkidaşı Mustafa Akıncı ile basın toplantısı düzenledi.

" TÜRKİYE'DE ARTK YENİ BİR DÖNEM SÖZ KONUSUDUR.TÜRKİYENİN HER ALANDA GELİŞMESİNİ TEMENNİ EDİYORUM.- KKTC'NİN TÜRKİYE İLE İŞ BİRLİĞİ BÜYÜK ÖNEME SAHİPTİR.ÜLKEMİZİN HER ALANDA DÜNYADAN İZOLE EFEN KIBRIS'IN TÜRKİYE'NİN DESTEĞİNE İHTİYACI OLDUĞU AÇIKTIR...
ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE KKTC'Yİ DOĞU AKDENİZ'DE BİR ÇEKİM MERKEZİNE DÖNÜŞTÜREREK, KİŞİ BAŞINA DÜŞEN MİLLİ GELİRİ İKİ KATINA ÇIKARMAK İLK HEDEFİMİZDİ. KIBRIS MİLLİ DAVAMIZ, KIBRIS'TA ADİL VE KALICI BİR ÇÖZÜM BULUNMASI DA GAYEMİZDİR. TÜRKİYE, KIBRIS TÜRK HALKI'NIN ÇÖZÜMSÜZLÜĞÜN MAĞDURU HALİNE GELMESİNE ASLA GÖZ YUMMAYACAKTIR"

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz