Sel, japonya'yı yıktı geçti

Sel, japonya'yı yıktı geçti

Sel felaketi Japonya'yı yıktı geçti... Son 30 yılda ülkenin gördüğü en yoğun yağışların yol açtığı sel ve toprak kaymalarında hayatını kaybedenlerin sayısı 141'e yükseldi. 63 kişinin ise halen kayıp olduğu ülkede, 5 milyon kişiye tahliye çağrısı yapıldı.

Yıkıntılar, çamur yığınları ve çaresizlik... Japonya'nın batısını vuran şiddetli yağışların arkasında bıraktığı manzara, beraberinde 141 kişinin de ölümünü getirdi.

Geçtiğimiz hafta Perşembe gününden bu yana Temmuz ayı ortalamasının üç katı yağış alan ülkede, sel ve toprak kaymalarında ölenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Felakette kaybolanların sayısı da 63...

Can kayıplarının büyük bölümünün meydana geldiği Hiroshima ve yakın bölgelerde taşan nehirler setlerini aştı.

Toprak ve çamur altında kalanları arama çalışmaları, yağmurun durmasıyla hız kazandı. Sıcaklıklar yükselirken, 200 BİN kişi ise sel nedeniyle susuz kaldı.

75 BİN kişi ile 80 helikopterin katıldığı çalışmalara 18 milyon Dolarlık bütçe ayrıldı. Yüksek risk altındaki 2 milyon kişiye evlerini tahliye etmeleri için talimat verildi, 2 buçuk milyon kişiye de hasarlar nedeni ile benzer çağrıda bulunuldu.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz