Tren kazasında ihmal iddiaları

Tren kazasında ihmal iddiaları

24 kişinin hayatını kaybettiği, 124 kişinin de yaralandığı tren faciasının ardından, ihmal iddiaları gündeme geldi... Kazanın önlenebilir olduğunu savunan uzmanlar, "olayın nedeni ağır ihmaller birikiminin sonucudur" diyor...

Aşırı yağış nedeniyle menfez ile ray arasındaki toprağın boşalması sonucu meydana geldiği belirtilen tren faciasının ardından ihmal iddiaları gündemde...

"BURADA HER ŞEY ÇOK AÇIK KAZA DEMEK MÜMKÜN DEĞİL BU AĞIR İHMALLER BİRİKİMİN SONUCUDUR. "

Uzmanlar, bölgedeki köprü, menfez ve istinat duvarlarının ihtiyaca cevap verecek şekilde yapılmadığı için olayın gerçekleştiğini söylüyor.

" 2 YIL ÖNCE BİZİM POZ DİYE TABİR ETTİĞİMİZ DEMİRYOLU ÜST YAPINSIN RAYLAR VE TRAVESTER DEĞİŞTİ ALT YAPI VE GÜZERGÂH DEĞİŞMEDİ. GÜNÜN ŞARTLARINA GÖRE DOĞA OLAYLARININ TECRÜBESİ İLE GÜZERGÂH DEĞİŞTİRİLMELİYDİ, O BÖLGEDEKİ KÖPRÜ MENFEZ İSTİNAT DUVARLARI İHTİYACA CEVAP VERECEK ŞEKİLDE YAPILMALIYDI, BUNLAR YAPILMADIĞI İÇİN BU BÖLGEDE YAĞAN YAĞMUR, BİR KISMI MENFEZ BİR KISMI RAYLARIN ÜZERİNDEN GEÇTİĞİ İÇİN RAYLARIN ALTINDAKİ BALAST DİYE TABİR ETTİĞİMİZ TAŞLAR VE TOPRAĞIN YUMUŞAK OLMASI, BU TOPRAĞIN SABİTLENMESİ İÇİN İSTİNAT DUVARLARI YAPILMAMASINDAN DOLAYI ÖNCE TOPRAĞI GÖTÜRMÜŞ SONRADA BALASTI GÖTÜRDÜĞÜ İÇİN RAYIN ALTI BOŞ KALDIĞI İÇİN TREN GEÇME ESNASINDA DÜŞMÜŞ. "

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası Genel Başkanı Hasan Bektaş'a göre; demiryollarının, özelleştirilme süreci içinde altyapı ve taşımacılık olarak ayrılması sebebiyle yöneticilerin bir arada çalışmaması da sorun teşkil ediyor.

"DEMİRYOLU AYRI BİR MÜHENDİSLİK VE TEKNOLOJİ ALANI. 2000'Lİ YILLARIN BAŞINDAN BU YANA DEMİRYOLLARINDA ÇOK FAZLA LİYAKATSİZ ATMA YAPILDI. KARAR VERİCİ YÖNETİCİLER ÖNGÖRÜ SAHİBİ OLMADIĞI İÇİN BU GİBİ OLAYLAR YAŞANMIŞTIR. DEMİRYOLLARININ UZUN ZAMANDAN BERİ ÖZELLEŞTİRME SÜRECİNCE DEMİRYOLLARININ ANA GÖVDESİ İKİYE AYRILDI ALTYAPI VE TAŞIMACILIK DİYE, BU YAPILAN EN BÜYÜK YANLIŞLARDAN BİR TANESİ BU DURUMDA DEMİRYOLLARININ ESKİDEN OLDUĞU GİBİ YETERİNCE YAPILMASI GEREKENLERİ YAPACAK YÖNETİCİLERİN BİR ARADA ÇALIŞMADIĞINDAN DOLAYI MEYDANA GELMİŞTİR."

Daha önce görev yapan yol bekçilerini hatırlatan Bektaş, asıl önlemin teknoloji ile alınması gerektiğini savunuyor.

"YOL BEKÇİSİ KENDİ MINTIKASI VAR YÜRÜYEREK GİDİP GELEN ARKADAŞLAR YOL BEKÇİSİ OLSAYDI BU OLUR MUYDU, OLABİLİRDİ DE, ENGELLEYEBİLİRDİ DE. HATTIN GÜVENLİĞİNİN SAĞLANDIĞI TEKNOLOJİLER VAR. TEKNOLOJİYLE DESTEKLENMESİ LAZIM TEKNOLOJİ YATIRIMLAR YAPILMASI LAZIM, METEOROLOJİDEN BİLGİ ALINDIKTAN SONRA MESELA DRONE İLE KONTROL EDİLEBİLİRDİ, HAVA ARAÇLARI İLE KONTROL EDİLEBİLİRDİ."

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz