Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi resmen başladı

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi resmen başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Meclis'te yemin etti; Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi resmen başladı. Erdoğan, yemin töreninin ardından yaptığı ilk açıklamada "Her şey gayet güzel oldu. İnşallah bundan sonraki daha güzel olur" dedi. Gazetecilerin "Size nasıl hitap edelim?" sorusuna ise "Başkanım" diye yanıt verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yemin töreninin ardından Anıtkabir'i ziyaret etti; Anıtkabir özel defterine "Ülkemizi büyütmeye, devletimizi yüceltmeye devam edeceğimize söz veriyoruz" diye yazdı.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki resmi konutundan çıkarak, yemin etmek üzere Meclis'e hareket etti.

Erdoğan'ın geçiş yaptığı güzergahlarda havadan ve karadan yoğun güvenlik önlemi alındı.

Vatandaşlar Erdoğan'ı, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin Çankaya girişinde Türk bayrakları, karanfiller ve güllerle bekledi.
efekt...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Geçici Meclis Başkanvekili Hakkı Köylü tarafından resmi törenle karşılandı. Tören kıtasını selamlayan Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte Meclis Şeref Holü'ne geçti.

Bu dakikalarda geçici Meclis Başkanı Durmuş Yılmaz, Genel Kurul'u açtı; ardından Erdoğan Divan kapısından salona girdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, AK Parti ve MHP milletvekilleri ayakta alkışladı. İYİ Parti milletvekilleri, Erdoğan'ın salona girişinde ayağa kaltı, daha sonra töreni yerlerinden izledi. CHP ve HDP milletvekilleri ise ayağa kalkmadı ve alkışlamadı.

Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı seçildiğine dair tutanağı Durmuş Yılmaz'dan teslim aldı ve ant içmek için kürsüye geçti.

ERDOĞAN - CUMHURBAŞKANI SIFATIYLA DEVLETİN VARLIĞI VE BAĞIMSIZLIĞINI, VATANIN VE MİLLETİN BÖLÜNMEZ BÜTÜNLÜĞÜNÜ, MİLLETİN KAYITSIZ VE ŞARTSIZ EGEMENLİĞİNİ KORUYACAĞIMA, ANAYASAYA, HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNE, DEMOKRASİYE, ATATÜRK İLKE VE İNKILAPLARINA VE LAİK CUMHURİYET İLKESİNE BAĞLI KALACAĞIMA, MİLLETİN HUZUR VE REFAHI, MİLLİ DAYANIŞMA VE ADALET ANLAYIŞI İÇİNDE HERKESİN İNSAN HAKLARINDAN VE TEMEL HÜRRİYETLERİNDEN YARARLANMASI ÜLKÜSÜNDEN AYRILMAYACAĞIMA, TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN ŞAN VE ŞEREFİNİ KORUMAK, YÜCELTMEK VE ÜZERİME ALDIĞIM GÖREVİ TARAFSIZLIKLA YERİNE GETİRMEK İÇİN BÜTÜN GÜCÜMLE ÇALIŞACAĞIMA BÜYÜK TÜRK MİLLETİ VE TARİH HUZURUNDA, NAMUSUM VE ŞEREFİM ÜZERİNE ANT İÇERİM.

Erdoğan'ın yeminiyle parlamenter sistem sona erdi, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi resmen başladı.

İstiklal Marşı'nın okunmasıyla Genel Kurul salonundaki tören sona erdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra ailesine ve Genel Kurula el sallayarak salondan ayrıldı.

Erdoğan Meclis'ten ayrılırken ilk açıklamasını da yaptı...

ERDOĞAN - HER ŞEY GAYET GÜZEL OLDU, MİLLETİN ÖNÜNDE. İNŞALLAH BUNDAN SONRASI DAHA GÜZEL OLUR.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Meclis'ten resmi törenle uğurlandı.

"Duygularımı Külliye'deki konuşmamda anlatacağım" desin...

Yemin ederek görevine resmen başlayan Erdoğan'ın Meclis'ten sonraki durağı Anıtkabir oldu.

Beraberindeki heyetle Aslanlı Yol'dan yürüdü, Atatürk'ün mozolesine ay yıldızlı çelenk bıraktı.

Daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçen Erdoğan, Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı.

ERDOĞAN - CUMHURİYETİMİZİN VE DEMOKRASİMİZİN BU ÖNEMLİ DÖNÜM NOTASINDA 12'NCİ CUMHURBAŞKANI VE CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ'NİN BİRİNCİ CUMHURBAŞKANI OLARAK MİLLETİMİZİN BİRLİĞİNİ VE KARDEŞLİĞİNİ GÜÇLENDİRMEYE, ÜLKEMİZİ BÜYÜTMEYE, DEVLETİMİZİ YÜCELTMEYE DEVAM EDECEĞİMİZE BİR KEZ DAHA SÖZ VERİYORUZ.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün bir süre önce restore edilen 1935 model Lincoln marka zırhlı makam otomobilini de inceledi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz