Tekirdağ'da tren faciası

Tekirdağ'da tren faciası

Türkiye'yi yasa boğan haber, akşam saatlerinde geldi. Tekirdağ'ın Muratlı ile Çorlu ilçeleri arasında yolcu treninin 5 vagonu devrildi. Faciada ölü sayısı 24; yaralı sayısı ise 124 olarak açıklandı. Kazanın aşırı yağış nedeniyle menfez ile ray arasındaki toprağın boşalması sonucu meydana geldiği belirtilirken; enkaz kaldırma çalışmaları tamamlandı. Savcılık, 2 makinist ve seferlerden sorumlu 3 görevlinin ifadesine başvurulması talimatını verdi.

Kapıkule-İstanbul seferini yapan 6 vagonlu yolcu treni, Tekirdağ'da Çorlu ilçesi Sarılar köyü yakınlarında kaza yaptı.

6’sı personel toplam 368 kişinin bulunduğu trenin 5 vagonu, Balabanlı-Çorlu arası 162'nci kilometrede devrildi.

Kaza yerinin karayolundan yaklaşık 3 kilometre uzakta olması kurtarma çalışmalarını olumsuz etkiledi.

Yardım etmek isteyen vatandaşlar da traktör ve iş makineleri ile bölgeye ulaşmaya çalıştı.

Olayın ardından bölgeye 100’den fazla ambulans ve yardım ekibi sevk edildi.

Kazada ilk belirlemelere göre 10 kişinin hayatını kaybettiği, 73 kişinin de yaralandığı açıklanmıştı.

Son sayıyı ise bu sabah Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ verdi. Akdağ, Çorlu Kaymakamlığında oluşturulan kriz masasında Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan ve Sağlık Bakanı Ahmet Demircan ile birlikte kameraların karşısına geçti.

RECEP AKDAĞ: "KAZA SONUCUNDA 24 VATANDAŞIMIZ HAYATINI KAYBETMİŞTİR. HASTANEDE MÜRACAATI GERÇEKLEŞEN VATANDAŞLARIMIZIN MÜŞAHADELERİ VE GEREKLİ TEDAVİLERİ DE DEVAM ETMEKTEDİR. "

Basın toplantısında konuşan Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Ahmet Arslan, ihmal iddialarını yanıtladı.

RECEP AKDAĞ : "ELBETTEKİ EKSİKLİK VARSA ORTAYA ÇIKACAKTIR ANCAK ŞUNU İFADE ETMELİYİM BU TİP PROJELERDE BELLİ YILLARA SARİ YAPILAN TEKNİK KONTROLLER, GEOMETRİK KONTROLLERİ VAR. EN SON YILDA BİR KEZ YAPILMASI GEREKEN KONTROLLER NİSAN AYINDA, YAKIN BİR ZAMANDA YAPILMIŞ."

Ardından da kazanın aşırı yağış nedeniyle menfez ile ray arasındaki toprağın boşalması sonucu meydana geldiğini aktardı.

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan da yaralılar ile ilgili bilgi verdi.

Bu arada, kaza sonrası AFAD, UMKE, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi, sağlık ekipleri, AKUT Arama Kurtarma Derneği ile belediyelere ait iş makinelerinin katıldığı çalışmalar gece boyunca sürdü.

Çalışmalar, Tekirdağ yönü için getirilen demiryolu vinci ve 6 kepçe ile 03.00-04.00 saatlerinde yoğunlaşırken, çelik halatlarla devrilen vagonlar kaldırıldı.

Vagonların altından bazı yolcuların cansız bedenleri çıkarıldı, Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ da olay yerine gelerek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Kaza alanı ile köy yolu arasındaki tarlaların 20-30 santimetre balçıkla kaplanması nedeniyle cenazeler zırhlı personel taşıyıcıyla nakledildi.

Arama kurtarma ekiplerinin tamamına yakını kaza alanından ayrıldı. Jandarma ve askerlerin güvenlik önlemleri ise devam ediyor.

Öte yandan, kazayla ilgili Başbakanlık tarafından getirilen geçici yayın yasağı, bu sabah itibarıyla kaldırıldı.

Savcılık ise 2 makinist ve seferlerden sorumlu 3 görevlinin ifadesine başvurulması talimatını verdi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz