Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün yemin edecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün yemin edecek

Milletvekillerinin yemin töreninin ardından BUGÜN Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yemin edecek. Böylece; Meclis Başkanlığı seçimine ilişkin süreç de başlayacak... 15 Temmuz özel oturumu sonrası Meclis'in 1 Ekim'e kadar tatile girmesi bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan saat 16.00'da Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda yemin edecek.

Yemin töreninin ardından Erdoğan resmen görevine başlamış olacak. Aynı gün gözler Beştepe'ye çevrilecek. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçiş için Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda saat 18:00'de tören gerçekleştirilecek. Törene bazı yabancı devlet başkanları ile çok sayıda davetli katılacak

Erdoğan saat 21.00'de Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ilk kabinesini de açıklayacak. Kabine, 16 bakan ve en az 3 başkan yardımcısından oluşacak.

Kabinede sürpriz isimlerin olması bekleniyor; Erdoğan, yeni kabinede Meclis’ten isimlerin de yer alabileceğinin işaretini vermişti.

Yeni kabinenin açıklanmasından sonra dikkatler bu kez Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde başkanlık seçimine çevrilecek.

Meclis Başkanlığı seçimleri için başvurular 11 temmuz tarihine kadar yapılabilecek. Başkanlık seçiminin 12 ya da 13 Temmuz’da gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Binali Yıldırım AK Parti'nin meclis başkanı adayı olarak açıklanmıştı; Milliyetçi Hareket Partisi de Yıldırım'ın adaylığına destek verecek.

Yeni Meclis Başkanı, Genel Kurul'da gerçekleşecek gizli oylamayla belirlenecek.

İlk iki oylamada üye tamsayısının üçte iki ve üçüncü oylamada ise üye tamsayısının salt çoğunluğu aranacak.Yani üçüncü turda 301 oy alan aday meclis başkanı seçilecek.

Üçüncü oylamada da salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en fazla oy alan üye, Meclis Başkanı seçilmiş olacak.

Meclis Başkanlığı seçiminin ardından Başkanlık divanı üyeleri de belirlenecek.

Meclis, 15 Temmuz'da Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla özel gündemle toplanacak, ardından 1 Ekim'e kadar tatile girecek.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz