Aydıntepe yeraltı şehri

Aydıntepe yeraltı şehri

Bayburt'un gizemli yeraltı şehri için harekete geçildi... Aydıntepe ilçesinde, Roma döneminden kalma, şu ana kadar 1200 metre uzunluğundaki koridorları keşfedilen yeraltı şehrinin tamamının ortaya çıkarılması için kazı çalışması başlatılacak. 3 bin yıllık yeraltı şehrinin 7,5 kilometre uzunluğunda olduğu tahmin ediliyor.

Aydıntepe ilçesinde 3 bin yıllık geçmişi olan ve 1200 metre uzunluğa sahip koridorlardan oluşan yeraltı şehrinin tamamının gün yüzüne çıkarılması için restorasyon projesi hazırlandı.

1996 yılında bir inşaat kazısı sırasında tesadüfen keşfedilen ve hiçbir yapı malzemesi kullanılmadan kayaların oyulması ile oluşturulduğu tespit edilen yeraltı şehri ortaya çıkarıldı.

Koridorların bazı bölümlerinde havalandırma boşluğu olarak kullanılan delikler olduğu görüldü.

Geçmişte sığınak olarak kullanıldığı sanılan yeraltı şehrinin tamamının keşfedilmesi için kazı çalışması başlatıldı.

Bir ucunun Bayburt Kalesi diğer ucunun ise 7,5 kilometre mesafedeki Kırzı köyüne kadar uzandığı tahmin edilen yeraltı şehrinin yapılacak jeoradar taraması ve restorasyon çalışması ile tamamı keşfedilmiş olacak.

Bayburt'un önemli turistik noktalarından biri haline gelen Aydıntepe Yeraltı şehrini geçen yıl 40 bin yerli- yabancı turist ziyaret etti.

Yapılacak kazının ardından keşfedilecek yeni alanların da turizme kazandırılması amaçlanıyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz