Diyabetin gizli tetikleyicisi belirlendi

Diyabetin gizli tetikleyicisi belirlendi

Hava kirliliği şeker hastalığını tetikliyor. 2016 yılında diyabete yakalanan her 7 kişiden 1'inin, hastalık kaynağının hava krililiği olduğu belirlendi. Diyabette hava kirliliği, azımsanmayacak bir tehlikenin körükleyicisi konumunda.

Hava kirliliği, şeker hastalığının da tetikleyicisi.

Sonuçlar, Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan bir araştırma ile ortaya konuldu. Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi, 2016 yılında diyabet olan her yedi kişiden birinin hava kirliliği nedeniyle bu hastalığa yakalandığını sonucuna vardı.

Hava kirliliğinin, vücudun insülin üretimini azaltarak, sağlıklı kalabilmek için gerekli olan kan şekerinin enerjiye dönüşmesini engellediği belirlendi.

Araştırma, Amerikan Çevre Koruma Ajansı ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından kabul edilebilir seviyelerdeki hava kirliliğinin bile diyabet için risk faktörü olduğunun altını çiziyor.

Yayılma hızı en yüksek hastalıklardan diyabet, dünyada 420 milyon kişinin hayatını etkiliyor. Hava kirliliğinin, 2016 yılında dünya çapında 3 milyon 200 BİN yeni diyabet vakasında etkili olduğu tahmin ediliyor. Bu sayı, yeni vakaların yüzde 14'üne eşit...

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz