Genelkurmay başkanı Akar'dan kritik telefon görüşmesi

Genelkurmay başkanı Akar'dan kritik telefon görüşmesi

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, NATO Müttefik Kuvvetler Harekat Komutanı Scarparrotti ile Menbiç yol haritasına ilişkin telefon görüşmesi yaptı... Türk Silahlı Kuvvetleri de ABD'li yetkililerle Menbiç planı üzerinde anlaşma sağlandığını duyurdu... Suriye Devlet Başkanı Esad ise askeri operasyon sinyali verdi...

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, NATO Müttefik Kuvvetler Harekat Komutanı Scarparrotti ile Menbiç yol haritasına ilişkin telefon görüşmesi yaptı.

Akar-Scarparrotti görüşmesinde Suriye'nin kuzeyindeki güvenlik durumu ile Menbiç yol haritasıyla belirlenen güvenlik prensipleri ele alındı.

Türk Silahlı Kuvvetleri, ABD ile Menbiç olanı üzerinde anlaşma sağlandığını açıkladı...

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ise ülkenin güney batısında bulunan ve muhaliflerin kontrolündeki bölgede hala siyasi bir çözüm arayışlarının sürdüğünü söyledi.

Esad, uzlaşma sağlanamaması durumunda bölgeye askeri operasyon düzenleneceğini kaydetti.

Öte yandan, ABD merkezli savunma sitesi Defence News; amerikan kongresi'nde Türkiye'ye F-35'lerin karşıt seslere rağmen teslimatın 21 Haziran'da gerçekleşeceğini duyurdu...

F-35'leri üreten Lockheed Martin şirketinden bir sözcü, Kongre'deki duruma rağmen teslimat için hazırlıkların sürdüğünü, ilk F-35'in teslim edileceği töreninin 21 Haziran için planlandığını açıkladı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz