Gürcistan'da hükümet karşıtı protesto

Gürcistan'da hükümet karşıtı protesto

Gürcistan'da hükümet karşıtı protestolar istifa getirdi... Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili, görevinden ayrıldı...

Gürcistan Başbakanı Georgiy Kvirikaşvili istifa gerekçesini "Ben, her vatandaşın başbakanı olmaya çalıştım. Bir takım oyuncusuydum ve öyle kalmaya devam ediyorum. Bundan dolayı, takım içindeki ruh halini görüyor ve benim durumumda her bir takım liderinin alması gerektiği kararı alıyorum. Bugün görevimi bırakıyorum" diye açıkladı...

Başbakanın gidişiyle ilgili olarak tüm hükümet de istifa etmiş oluyor... Gürcistan anayasasına göre, iktidardaki Gürcü Hayali Partisi, 7 gün içerisinde yeni başbakan adayı ve yeni kabine listesini Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelaşvili'ne sunması gerekiyor.

Margvelaşvili'nin parlamentoya bir hafta içinde yeni kabine listesini göndermesi gerekiyor.

Hükümetin istifa etmesi; başkent Tiflis'te öldürülen 16 yaşındaki oğlu ile ilgili yapılan soruşturmanın şeffaf olmadığına inanan Zaza Saralidze'nin 31 Mayıs'ta organize ettiği "adaletin onarımı" protestoların başlaması ile gündeme gelmişti.

Yoğun protestolar sonucu ülkenin Başsavcısı İrakliy Şotadze istifa etmişti. Protestocular başta Adalet Bakanı ve İçişleri Bakanı olmak üzere tüm hükümetin istifa etmesini talep ediyordu.

Tiflis'te yaklaşık 6 ay önce bir kavga sırasında iki öğrencinin öldürülmesiyle ilgili soruşturma kapsamında tutuklanan iki zanlıdan birinin mahkemece salıverilmesi, binlerce kişinin protesto başlatmasına neden olmuştu.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz