ABD, Rusya yaptırımlarını genişletti

ABD, Rusya yaptırımlarını genişletti

Amerika Birleşik Devletleri, Rusya'ya dönük yaptırımları arttırdı... Amerikan başkanlık seçimlerine müdahale ettiği gerekçesiyle uygulanan yaptırımdan, 5 Rus şirketi ve 3 Rus vatandaşı daha etkilenecek. 1 yılı aşan körfez krizinde ise Katar, abluka nedeniyle Birleşik Arap Emirlikleri'ne, Uluslararası Adalet Divanı'nda dava açtı.


Amerika Birleşik Devletleri ile Katar, ilişkilerin krize dönüştüğü Rusya ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne karşı harekete geçti.

Washington, Kasım 2016'daki başkanlık seçimlerine müdahale ettiği gerekçesiyle Rusya'ya uyguladığı yaptırımları genişletme yoluna gitti. 5 Rus şirketi ve 3 Rus vatandaşı daha yaptırım listesine alındı.

Yaptırım uygulanan 8 yeni ismin Rus Federal Güvenlik Servisi'ne destek verdiği ve batılı ülkeleri hedef alan siber saldırılara aracılık ettikleri ileri sürüldü.

Katar ise körfez krizinin patlak verdiği 5 Haziran 2017'nin üzerinden 1 yıl geçtikten sonra ise ablukayı yargıya taşıdı.

Yasa dışı uygulamaları nedeniyle Birleşik Arap Emirlikleri aleyhinde Uluslararası Adalet Divanı'nda dava açtı.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır'ın Doha yönetimi ile tüm diplomatik ilişkilerini keserek ekonomik abluka uygulamaları, bölgede krize yol açmıştı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz