Trump-Kim zirvesi dünya'yı heyecanlandırdı

Trump-Kim zirvesi dünya'yı heyecanlandırdı

Singapur'da gerçekleşen dev zirve, pek çok ülke tarafından izlendi. Güney Kore ile Amerika Birleşik Devletleri'nin askeri tatbikatları durdurma kararı aldığı zirveye, Rusya ölçülü yaklaşıyor. Malezya, Pyongyang'a yeniden büyükelçilik açma kararı alırken Çin de tarafları somut adımlar atmaya çağırdı.


Amerikan Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un arasındaki tarihi zirve, pek çok ülkede yeni bir başlangıç umudu yarattı.

Trump'ın, Güney Kore ile tatbikatları durduracaklarını ve bu ülkede bulunan askerlerini çekmeyi düşündüğü açıklaması olumlu tepki aldı.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Trump'un diyalog kurmasının önemli olduğunu söyledi.

Ülkesinin toplantıyı memnuniyetle karşıladığını ve desteklediğini belirten Wang Yi, tarafları artık somut adımlar atmaya çağırdı.

Malezya ise Pyongyang büyükelçiliğini tekrar açma kararı aldı.

Açıklama yapan Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed, Kuzey Kore'nin zirvedeki samimiyetine kuşkuyla yaklaşılmaması gerektiğini belirtti.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un üvey kardeşi Kim Jong-nam'ın 2017'de Malezya'da öldürülmesinin ardından iki ülke arasında gerilim tırmanmış ve Malezya, büyükelçisini geri çağırmıştı.

Olumlu havaya karşın Rusya zirveye ölçülü yaklaşıyor...

Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, görüşmenin Kore Yarımadası'nda çözüme kazandırdığı ivmeyi olumlu bulduklarını, ancak yapılan anlaşmaların detaylarının beklenmesi gerektiğini söyledi.

"Şeytan ayrıntıda gizlidir" diyen Ryabkov da, Çin'in belirttiği gibi anlaşmaların somut olarak görülmesi gerektiği görüşünde.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz