Yeni haftada piyasalar

Yeni haftada piyasalar

Piyasalar yeni haftaya yukarı yönlü hareketle başladı... Dolar 4,50 Avro 5,30 seviyelerinin üzerinde işlem gördü... Gram altın da yükselişe geçerek 188 liradan alıcı buldu... Uzmanlar, seçim sürecine kadar piyasalardaki hareketliliğin devam edeceği görüşünde...

Merkez Bankasının geçtiğimiz hafta aldığı faiz arttırım kararı, piyasalarda beklenen etkiyi göstermedi.

Büyüme ve cari açık rakamlarının açıklanmasının ardından, döviz yükselişini sürdürdü.

"BU DURUM YENİDEN YUKARI YÖNLÜ TETİKLEDİ. BÜYÜME RAKAMLARINDAKİ YÜKSEKLİĞE RAĞMEN PİYASALAR CARİ AÇIK RAKAMLARINA KİLİTLENDİ."

DOLAR:4,51
EURO:5,32

Uzmanlar, bu hafta açıklanması beklenen Amerika Merkez Bankası ile Avrupa Merkez Bankasının faiz kararının ardından dövizde bir miktar daha yükseliş olacağı görüşünde.

"FAİZİN 0,25 BAZ PUAN ARTTIRILMASI SÖZ KONUSU. AVRUPA MERKEZ BANKASININ FAİZ TOPLANTISI OLACAK.
BU DURUM DÖVİZ PİYASALARINA YÖN VERECEK. BİR FAİZ ARTTIRIM KARARI ÇIKARSA VE AVRUPA MERKEZ BANKASINDAN TAHVİL ALIMLARININ SONLANDIRILACAĞI KARARI GELİRSE DÖVİZDE YÜKSELİŞ GÖREBİLİRİZ."

GRAM ALTIN:188 LİRA

Gram altın da yönünü yukarı çevirdi ve 190 liraya yaklaştı.

"ALTIN GÜVENLİ LİMAN ÖZELLİĞİNİ HEM ULUSAL HEM DE YEREL PİYASALARDA KORUYACAKTIR. GRAM ALTINDA 200 LİRA SEVİYESİNİ GÖREBİLİRİZ.

BIST:95 BİN 270

Borsa İstanbul ise düşüşte...

"BORSADA MALESEF SON 20 GÜNLÜK TREND ÇOK İYİ DEĞİL. DİRENÇ SEVİYESİ 92,500. BUNU DA KIRARSA 88 BİNE KADAR İNEBİLİR. 100 BİN BANDINA ÇIKARSA SEÇİM SONRASI YABANCI YATIRIMCININ İSTEDİĞİ TABLO OLUŞURSA BORSA 110 BİN BANDINA YENİDEN YÜKSELEBİLİR."

Uzmanlar, hem yabancı hem de yerli yatırımcının seçimlere kilitlendiğini söylüyor.

"TÜRKİYE EKONOMİSİ SEÇİME ODAKLANMIŞ DURUMDA. HEM YERLİ HEM YABANCI YATIRIMCI HEM DE VATANDAŞLARIN GÖZÜ KULAĞI SEÇİMDE OLACAK. GERİYE KALAN 13 GÜNLÜK SÜREÇTE TANSİYON ARTIYOR. PİYASALARDAKİ BU OYNAKLIK VE BORSADAKİ DÜŞÜŞ 10 GÜN DAHA DEVAM EDECEKTİR."

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz