Çocuk istismarı raporunda korkunç tablo

Çocuk istismarı raporunda korkunç tablo

İnsan Hakları Derneği'nin çocuk istismarına ilişkin raporuna göre, son 10 yılda 482 bin 908 kız çocuğu evlendirildi... 18 yaş altı herkesin çocuk olduğuna dikkat çeken hukukçular, 4+4+4 eğitim sistemi ve Anayasa Mahkemesi'nin dini merasim ile ilgili kararının erken evliliklerin önünü açtığını söylüyor.

İnsan Hakları Derneği'nin çocuğa yönelik istismara ilişkin hazırladığı rapor, korkunç tabloyu bir kez daha gözler önüne serdi.

Buna göre, Türkiye'deki cinsel suçların yüzde 46'sı çocuklara karşı isleniyor.

" TABLO ÜRKÜTÜCÜ DEVLET ÇOCUKLARI KORUMAKLA GÖREVLİ."

TÜİK verilerinden yola çıkılan raporda, son 10 yılda 482 bin 908 kız çocuğunun evlendirildiği, 440 bin çocuğun doğum yaptığı ifade edildi.

Erken evliliğin çocuğa yönelik cinsel istismar olduğunu vurgulayan Avukat Aylin Moralıoğlu, 18 yaş altı herkesin çocuk olduğunun altını çiziyor.

"18 YAŞ AŞTI HERKES ÇOCUK. CİNSEL İSTİSMAR OLARAK KABUL EDİLMESİ GEREKİYOR"

Raporda, yılda ortalama 17 bin çocuk istismarı davası açıldığı da belirtildi. Peki, çocuğa yönelik cinsel istismarın bu boyuta gelmesinin nedenleri neler?

"EN ÖNEMLİ SSEBEBİ ZİHNİYET. SİZ KADIN ERKEĞİ EŞİT GÖRMESSENİZ KIZ ÇOCUKLARI TOPLUMUN GERİSİNDE BIRAKILYOR. İSTİSMAR ARTIYOR EN ÖNEMLİ AÇIK RESMİ EVLİK ÖNCESİ DİNİ MERASİM SUÇTU FAKAT ANAYASA MAHKEMESİ BUNU İPTAL ETTİ BU ÇOCUK EVLİLKLERİNİN İSTİSMARIN ÖNÜNÜ AÇTI. 4 ARTI 4 EĞİTİM SİSTEMİ DE KIZ ÇOCUKLARININ EĞİTİME DEVAM ETMESİNE ENGEL OLDU BU ÇOCUK EVLİLLİKLERİN VE İŞÇİLİĞİNİN SAYISINI ARTIRDI."

Suçu önlemede kararlı devlet politikasının önemine değinen Moralıoğlu, çocuk istismarıyla ilgili ceza yaptırımlarında da yaş sınırının 18 olması gerektiğini söylüyor.

"DEVLETİN KADIN VE ÇOCUK POLİTİKALARINDA BELİRLEYİCİ OLMALI BU KARARLILIĞI GÖREMİYORUZ. İSTİSMAR OLDUĞU ZAMAN YAŞIN ÖNEMİ YOK 18 YAŞ SINIRI"

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz