Türkiye işçi hakları açısından en kötü 10 ülke arasında

Türkiye işçi hakları açısından en kötü 10 ülke arasında

Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu'nun 2018 yılı Küresel Haklar Endeksi Raporu'na göre; Türkiye, işçi hakları açısından en kötü 10 ülke arasında yer alıyor... Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu, bu tabloyu değiştirebilmek için "sendikal hak kullanımının önündeki engellerin kaldırılması" gerektiğini savunuyor.

Türkiye, işçi hakları konusunda en kötü 10 ülke arasında... Veriler, Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu, 2018 yılı Küresel Haklar Endeksi Raporu’ndan...

"ENDEKSE GÖRE İTUC ÇEŞİTLİ PARAMETRELER ÜZERİNDE SENDİKAL HAKLALAR KONUSUNDA İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ, ÖRGÜTLENME ÖZGÜRLÜĞÜ, SENDİKAL HAKLARIN KULLANIMI, GREV HAKKI GELİR DAĞILIMI EŞİTLİĞİ TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ GİBİ ÇEŞİTLİ KONULAR ÜZERİNDEN PUANLAMA YAPIYOR BUNA GÖRE SIRALAMA BELİRLİYOR."

2018'de işçi hakları ihlalleri konusunda en kötü diğer ülkeler Cezayir, Bangladeş, Kamboçya, Kolombiya, Mısır, Guatemala, Kazakistan, Filipinler, Suudi Arabistan...

"TÜRKİYE'DE İŞÇİLER AÇISINDAN ÇALIŞMA VE YAŞAM KOŞULLARI ÇOK HIZLA GERİYE GİDİYOR."

Raporda, Türkiye'de işçilerin pek çok hakkının kısıtlandığı savunuluyor.

"RAPORUN SÖYLEDİĞİ TÜRKİYE'DE HAK ARAMANIN, BİR ŞEY TALEP ETMENİN, BASIN AÇIKLAMASI YAPMAKTAN BİR METNE İMZA VERMEYE KADAR HER TÜRLÜ HAK ARAMA YÖNTEMİNİN BASKI ALTINA ALINDIĞI BİR SİYASİ İKLİM VAR TÜRKİYE'DE"

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, işçilerin pek çok sorunu olduğunu ifade ediyor.

"GELİR DAĞILIMI EŞİTSİZLİĞİ DERİNLEŞMİŞ DURUMDA. TÜRKİYE'DE AÇLIK SINIRI ALTINDA ASGARİ ÜCRET VAR EN ÖNEMLİ SORUNLARDAN BİRİ İŞSİZLİK. BU GÜVENCESİZLEŞTİRME, TAŞERON POLİTİKALARIN SONUCUNDA TÜRKİYE'DE HER GÜN 4, 5 ARKADAŞIMIZI ÇALIŞIRKEN KAYBEDİYORUZ. TÜRKİYE'DE HER 100 İŞÇİDEN 10'U SENDİKALI, 100 İŞÇİDEN 7'Sİ SENDİKAL HAKLARINI KULLANABİLİYOR, TOPLU SÖZLEŞME KAPSAMI ÖZEL SEKTÖRDE YÜZDE 5'LERE GERİLEMİŞ DURUMDA"

Çerkezoğlu'na göre kötü tablonun önüne geçebilmek için sendikal hakların kullanımının önündeki engeller kaldırılmalı...

"SENDİKAL HAKLARIN KULLANIMININ ÖNÜNDEKİ TÜM ENGELLER KALDIRILMALI, GREV HAKKI, TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ HAKKI, TOPLANTI GÖSTERİ, İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ GİBİ TEMEL YURTTAŞLIK HAKLARI VE İŞÇİLERİN YASAL VE ANAYASAL HAKLARININ KULLANIMININ ÖNÜNDEKİ BÜTÜN ENGELLERİN ORTADAN KALDIRILMASI. TÜRKİYE'DE ÜRETİLEN TÜM DEĞERLERİN EŞİT PAYLAŞILMASININ SAĞLANACAĞI TOPLUMSAL DÜZENE İHTİYAÇ VAR. "

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz