AB'den arama ve mesajlara tavan fiyat hazırlığı

AB'den arama ve mesajlara tavan fiyat hazırlığı

Avrupa Birliği Komisyonu'ndan telekomünikasyon kurallarının güncellenmesi konusunda yeni karar çıktı. Avrupa Birliği, üye ülkeler arasında 1 dakikalık konuşma için 19 avro sent, kısa mesaj başına da 6 avro sent tavan fiyat getirmeye hazırlanıyor.

Avrupa Birliği Komisyonu, telekomünikasyon kurallarının güncellenmesi konusunda Avrupa Birliği Konseyi ve Avrupa Parlamentosu arasında yapılan görüşmelerde siyasi uzlaşı sağlandığını açıkladı.

Buna göre, Avrupa Birliği üyesi ülkeler arasında yapılacak aramaların dakikalık fiyatı 19 avro senti aşamayacak. AB içerisinde kısa mesaj başına fiyat ise 6 avro senti geçemeyecek.

Avrupa Birliği içerisinde 5. nesil mobil internet teknolojisi kurulmasına yönelik çalışmalara hız verilecek ve bunun için frekans dağıtımı 2020 yılına kadar yapılacak.

Uzlaşının yasalaşması için AB Konseyi ve Avrupa Parlamentosu tarafından resmi onay gerekiyor.

Öte yandan, AB ülkelerinde cep telefonu operatörlerinin abonelere uyguladığı dolaşım ücretlerine 15 Haziran 2017'de son verilmişti.

Avrupa Birliği üyesi herhangi bir ülkenin cep telefonu operatör abonesi olan kullanıcı, başka Avrupa Birliği ülkesine gerçekleştireceği seyahatlerinde kendi operatör tarifesi ve sözleşmesi üzerinden konuşma, mesajlaşma ve veri paketlerini ilave dolaşım ücreti ödemeden kullanmaya başlamıştı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz