KAMUOYUNU BİLGİLENDİRME

KAMUOYUNU BİLGİLENDİRME

Mevzu bahis insan hayatı ise herkesin ama herkesin çok dikkatli olması gerekiyor. İşte bu yüzden Başkent Üniversitesi Kurucusu, Dünya Organ Nakli Derneği'nin Seçilmiş Başkanı Prof. Dr. Mehmet Haberal, 27 Mayıs 2018 tarihinde bir gazetede yer alan "30 Bin kişiye yeni hayat" başlıklı haber ile ilgili kamuoyu açıklaması yayımladı... Organ nakli ve ilgili yasaların öncüsü; Yeniden Yaşam Yolculuğu'nun mimarı Prof. Dr. Haberal, haberde yazılanların gerçeği yansıtmadığını ve bahsedilen kişilerin de tıpla ilgileri olmadığını belirtti; Yapılması gerekenin ise, organ bağışını ve özellikle ölen kişilerden bağışı artırmak olduğunu vurguladı...

KAMUOYUNU BİLGİLENDİRME

27 MAYIS 2018 TARİHİNDE YAZILI BASINDA "30 BİN KİŞİYE YENİ HAYAT" MANŞETİ ALTINDA, "TÜRKİYE'DE 'ORGAN TAKAS MERKEZİ' KURULMASI ÇALIŞMASINDA SONA GELİNDİ" BAŞLIĞI ALTINDA YAZILANLARIN GERÇEĞİ YANSITMADIĞI VE BAHSEDİLEN KİŞİLERİN DE TIPLA İLGİLERİ OLMADIĞI GİBİ AMERİKA'DA DA BÖYLE BİR MERKEZİN OLMADIĞI BİLİNMEKTEDİR. AYRICA, YAZIDA BAHSİ GEÇEN KİŞİLERİN YAŞADIĞI AMERİKA VE İNGİLTERE'DE DE ORGAN VE DOKU NAKİLLERİ BİZDE VE DİĞER ÜLKELERDEKİ GİBİ YAPILMAKTADIR.

ÜLKEMİZDE 1975'TE BAŞLAYAN ORGAN NAKLİ ÇALIŞMALARIMIZ, 1979'DAN İTİBAREN 2238 VE 2594 SAYILI YASALAR VE SAĞLIK BAKANLIĞI'NIN ÇIKARTMIŞ OLDUĞU YÖNERGELERLE TIBBİ ETİK KURALLARI ÇERÇEVESİNDE YÜRÜTÜLMEKTEDİR. ORGAN VE DOKU NAKİLLERİNDE BİZİM KRİTERİMİZ; VERİCİLERİN BİRİNCİ, İKİNCİ DERECE AKRABA, EŞ VE ÖLEN İNSANLARIN ORGANLARIDIR. ANCAK, SON YILLARDA, KAN GRUBU UYUŞMAZLIĞI NEDENİYLE AKRABA OLAN ALICI VE VERİCİLERİN BİRBİRLERİNE BAĞIŞ YAPAMADIĞI DURUMLARDA DİĞER BİR BENZER ALICI VERİCİ GRUBUN BİRBİRLERİNE BAĞIŞ YAPMASI UYGUN BULUNMUŞTUR. YANİ A ÇİFTİN VERİCİSİ B ÇİFTİN ALICISINA VERİYOR VE B ÇİFTİN VERİCİSİ DE A ÇİFTİN ALICISINA VERİYOR; BUNUN ADI "ÇAPRAZ" NAKİLDİR. BU SİSTEM YASAL VE ETİK OLDUĞU İÇİN KENDİ MERKEZLERİMİZDE DE HALEN UYGULANMAKTADIR.

ÜLKEMİZDE YAPILAN ORGAN NAKİLLERİNİN BÜYÜK BİR ÇOĞUNLU -YAKLAŞIK %70 CİVARINDA- CANLI VERİCİLERDEN YAPILIYOR. HER YIL BİNLERCE VATANDAŞIMIZ SAĞLAM ORGANLARIYLA HAYATINI KAYBETMEKTE VE ORGANLARI BAĞIŞLANMADIĞINDAN, YAŞAMAK İÇİN BU ORGANLARA MUHTAÇ OLAN HASTALARIMIZ NAKİL İMKANI BULAMAMAKTADIR. HALBUKİ BİRÇOK ÜLKEDE BU ORGANLARI KULLANARAK ÇOK SAYIDA KİŞİYE HAYAT VERİLMEKTEDİR. ÖRNEĞİN, İRAN'IN ŞİRAZ KENTİNDE YAPILAN TÜM KARACİĞER NAKİLLERİNİN %90'I VE BÖBREKLERİN %95'İ ÖLEN KİŞİLERİN ORGANLARI İLE YAPILMAKTADIR. DOLAYISIYLA, YAPILMASI GEREKEN "TAKAS MERKEZİ" KURMAK DEĞİL, ORGAN BAĞIŞINI VE ÖZELLİKLE DE ÖLEN KİŞİLERDEN BAĞIŞI ARTTIRMAK OLMALIDIR.ÜLKEMİZDE DE BU AMAÇLA ÇALIŞIRSAK O ZAMAN TÜM ORGAN BEKLEYEN HASTALARIMIZI YENİDEN YAŞAM YOLCULUĞUNA BAŞLATMIŞ OLACAĞIZ.

KAMUOYUNA SAYGIYLA SUNUYORUM.

PROF. DR. MEHMET HABERAL
DÜNYA ORGAN NAKLİ DERNEĞİ SEÇİLMİŞ BAŞKANI

29 MAYIS 2018

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz