Muhalefetten faiz ve kur eleştirisi

Muhalefetten faiz ve kur eleştirisi

Doların tansiyonu düşmüyor; Kur hergün rekor tazeliyor... Dolardaki artış, öncelikle Türkiye'nin boçlarını olumsuz etkiliyor. 1 Ocak 2018 tarihinden bugüne kadar Türkiye'nin döviz cinsinden borcunun 425 milyar lira arttığına dikkati çeken cumhuriyet halk partili Akif Hamzaçebi, "Bütün borçlar döner dolaşır vatandaşın sırtına biner" dedi. Hamzaçebi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faizle ilgili açıklamalarını da eleştirdi...

HAMZAÇEBİ:"1 OCAK 2018 TARİHİNDEN BUGÜNE KADAR KAMU VE ÖZEL SEKTÖRÜN DÖVİZ CİNSİNDEN BORCU 425 MİLYAR LİRA ARTMIŞTIR. VATANDAŞIN, 'BU BENİ İLGİLENDİRMİYOR' DEME HAKKI YOK. BÜTÜN BORÇLAR DÖNER DOLAŞIR VATANDAŞIN SIRTINA BİNER."

Dolar kurundaki rekor yükseliş muhalefetin de gündeminde...
CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, dolarda yılbaşından bu yana yaşanan artışın ekonomiye maliyetini açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faizle ilgili açıklamalarını eleştirdi.

HAMZAÇEBİ : "FAİZ, ENFLASYONUN NEDENİDİR" ŞEKLİNDE BİR SAPLANTISI VAR. ERDOĞAN'IN BU İDDİASI BİLİM DIŞIDIR. 'FAİZ ENFLASYONUN NEDENİDİR' ŞEKLİNDEKİ SAPLANTISI, TÜRKİYE EKONOMİSİNE 1 OCAK'TAN BU YANA 425 MİLYAR LİRALIK YÜK BİNDİRMİŞTİR. BATIL İNANÇLARLA EKONOMİ YÖNETİLMEZ. BAĞIMSIZ MERKEZ BANKASI DİYE BİR ŞEY OLMAZ, FATURAYI SİYASİLER ÖDÜYORSA MERKEZ BANKASI'NA KARIŞIRIM DİYOR. MB KORKUSUNDAN FAİZE MÜDEHALE EDEMİYOR."

Bankalardaki döviz mevduatı oranının artmasına da dikkati çeken Hamzaçebi, bunun önüne geçmek için "torba teklif" ile düzenleme yapılmak istendiğini anlattı.

HAMZAÇEBİ : "NEDEN YÜKSELİYOR? KİMSE TÜRK LİRASI'NA GÜVENMİYOR. SÖZ KONUSU TEKLİF, DÖVİZDEKİ, MEVDUATTAKİ TIRMANMANIN ÖNÜNE CEZAİ TEDBİRLERLE GEÇMEYİ AMAÇLAYAN BİR TEKLİFTİR. ATEŞ DÜŞTÜĞÜ YERİ, DOLAR YÜKSELDİĞİ YERİ YAKAR. VATANDAŞIN CEBİ ALEV ALEV YANIYOR, VATANDAŞ BUNU YARIN ARTAN FİYATLARLA GÖRECEKTİR."

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz