Başkent Üniversitesi'nde çok önemli tıp etkinliği

Başkent Üniversitesi'nde çok önemli tıp etkinliği

105 yıllık geçmişi ve binlerce üyesi bulunan dünyanın dörtbir yanında kurulu birliklere sahip "Amerikan Cerrahlar Koleji Türkiye Bölümü'nün düzenlediği bölgesel toplantı, Başkent Üniversitesi'nde başladı... 2 gün sürecek toplantı, dünyaca ünlü bilim insanlarını biraraya getirdi. Başkent Üniversitesi Kurucusu ve Dünya Organ Nakli Derneği Seçilmiş Başkanı Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen 2018 yılı Bölgesel Toplantı'da; tıbbi ve cerrahi eğitim ile cerrahideki son gelişmeler ele alındı... Açılışta konuşan Prof. Dr. Mehmet Haberal, "Yüksek kaliteli sistematik eğitim, hedefimiz olmalı" dedi...

Tıp dünyası, Başkent'te buluştu...

105 yıllık geçmişi ve binlerce üyesi bulunan dünyanın dört bir yanında kurulu birliklere sahip "Amerikan Cerrahlar Koleji Türkiye Bölümü'nün düzenlediği bölgesel toplantı, Başkent Üniversitesi'nde başladı.

Başkent Üniversitesi Kurucusu ve Dünya Organ Nakli Derneği seçilmiş Başkanı Prof.Dr. Mehmet Haberal'ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen kongreye, dünyaca ünlü bilim insanları katıldı.

Prof. Dr. Haberal, kongre öncesi konukları ile birlikte Başkent Üniversitesi'ne bağlı kuruluşların standlarını gezdi.

Prof. Dr. Haberal, standlarla ilgili konuklarına bilgi verdi.

Standlar, büyük ilgi çekti.

Bilimsel programlama ve sürekli eğitimde en yüksek standartları temsil eden Amerikan Cerrahlar Koleji'nin 2018 Bölgesel Toplantısı'nı düzenleyen Prof. Dr. Mehmet Haberal, kongrenin açılış konuşmasını yaptı.

Ardından Amerikan Cerrahlar Koleji'nin Türkiye Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hakan Özkardeş çıktı, kürsüye

Başkent Üniversitesi İstanbul Hastanesi genel cerrahı, Kolejin Türkiye bölümünün kurucusu Prof. Dr. Cemalettin Topuzlu da kısa bir konuşma yaptı.

Amerikan Cerrahlar Koleji üyesi Prof. Dr. Patricia Numann da kongrenin önemine işaret etti.

Ardından bilimsel sunumlara geçildi.
Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın oturum Başkanı olduğu ilk bölümde kürsüye önce İngiltere kraliyet Tıp Akademisi Başkanı Prof Dr. Babulal Sethia çıktı.

Daha sonra Ankara Üniversitesi'nden Prof. Dr. Ethem Geçim, Amerika birleşik devletleri'nden katılan prof. Dr. Ronald Tompkins ve Prof Dr. Nicole Gibran sunum yaptı.

İkinci oturumda, organ nakliyle ilgili gelişmeler ve tedavi yöntemleri ele alındı... ABD Columbia Üniversitesi'nden Prof. Dr. Mark Hardy, ayrıntılı sunumu ile “Transplantasyon nereye gidiyor?” sorusuna yanıt verdi

Ve Prof. Dr. Mehmet Haberal tarafından kurulan Dünya Tıp Akademisi'nin Avrupa temsilcisi Prof. Dr. Nadey Hakim, çıktı kürsüye... Prof. Dr. Haberal'dan övgü ile bahsetti.

Prof. Dr. Hakim sunumunda, üçüncü dünya ülkelerinde böbrek naklini anlattı.

Prof. Dr. Abdalla Yunis Bashir de Ürdün'de karaciğer nakline ilişkin bilgi verdi.

Başkent Üniversitesi Transplantasyon Bilim Dalından Doktor öğretim görevlisi Mahir Kırnap, böbrek verici ameliyatları için Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın geliştirdiği yeni tekniği katılımcılara sundu.

Eski İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu'nun başkanlığını yaptığı son oturumun konusu ise cerrahi gelişmeler oldu.
Konuşmacılar arasında İtalya'dan Prof. Dr. Biagio Ravo ve Mısır'dan Prof. Dr. Mohey Eldin Ragab Elbanna da vardı.

Bu arada, bünyesinde; en çok kadın yönetici akademisyen ve öğrenci barındıran Başkent üniversitesi farklı bir etkinliğe daha imza attı.

İlk oturum sonrasında kadın cerrahlar Prof. Dr. Patricia Numann başkanlığında biraraya geldi.

Toplantının sonunda konuklara, Başkent Üniversitesi kampüsü gezdirildi...

Kitap reyonunda başlayan tur, Atatürk'ün akaretlerdeki evinin birebir aynısı olan ve Atatürk'e ait özel eşyaların yer aldığı Atatürk Evi'nde devam etti...

Konuklar, üretim ve araştırma merkezi, 1 milyon kitap kapasiteli kütüphane, Devlet konservatuvarı, Güzel Sanatlar tasarım ve mimarlık Fakültesi,Türkiye'nin en büyük gastronomi akademisi Termafolyum mutfağı ve seramik atölyesini de hayranlıkla inceledi...

Diş hekimliği fakültesi'ndeki fantom labaratuvarı ile Tıp Fakültesi'ndeki anatomi labaratuvarı ile üretim araştırma merkezi de büyük ilgi gördü...

Yoğun, verimli geçen günün ardından cerrahlar kokteylde buluştu....

Prof. Dr. Namık Çevik'in cenazesi nedeniyle İzmir'e giden Haberal, dönüşte konuklarının yanına geldi.

Patricia Numann ve Ronald Tompkins Haberal'a başsağlığı diledi. Organizasyon için teşekkür etti...

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz