Bütçe açığı geçen yıl seviyesinde

Bütçe açığı geçen yıl seviyesinde

Dolar arttı, fiyatlar yükseldi ve bütçe açığı 20.2 milyar lirada kaldı... Mart ayı bütçe açığının geçen yıl ile neredeyse aynı düzeyde kalması, kurda yaşanan sert yükselişin fiyatlara yansıması nedeniyle oldu.

2018 Mart ayı bütçe açığı 20.2 milyar lira olarak açıklandı. Açık geçen yılın aynı döneminde 19.5 milyar liraydı. Açığın daha yüksek olması beklenirken, geçen yıl ile yakın bir miktarın çıkmasının nedeni ise dolar kurunda yaşanan artış oldu.

Mart ayında dolar kurunun 3.80 liradan 4 liraya yükselmesi nedeniyle başta ithal ürünler olmak üzere satılan mallardan alınan KDV ve ÖTV'de önemli artışlar gerçekleşti. Vergi gelirlerinin %24,8 yükselmesi, giderlerin ise buna karşın 16,8 oranındaki artışı açıktaki yükselişin önüne geçti. Geçtiğimiz ay KDV yüzde 89, ÖTV yüzde 22, ithalde KDV yüzde 32.2 arttı. Ürünlerin satışındaki artış, vergi gelirlerinin artışına oranla çok kısıtlı kaldığı için artışın temel nedeni kurdaki yükseliş olarak tespit edildi.

Martta bütçe giderleri ise Şubat ayına kıyasla fazla artmadı ve 68.4 milyar lirada kaldı. Şubat ayında da gider 82.8 milyardı. Ocak-Mart dönemine bakıldığında da bütçe açığı 20.4 milyar lira ile geçen yılki 14.9 milyar liraya göre yüzde 37 arttı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz