İran ile Tükiye arasında döviz takası

İran ile Tükiye arasında döviz takası

İran ve Türkiye ilişkilerinde ekonomi alanında önemli gelişme... İki ülkenin para birimleri, ilk defa dolar veya euro gibi üçüncü bir rezerv para birimine ihtiyaç duymadan takas edildi.

İran ile Türkiye arasında ilk para takası gerçekleşti... İran hükümetine bağlı haber ajansı IRNA'ya konuşan İran Merkez Bankası'nın halkla ilişkiler yetkilileri, bu hamleyle birlikte iki ülke arasındaki ticaretin ve bankacılık işlemlerinin kolaylaşacağını, döviz kuru riskinin ise azalacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ekim 2017'de İran'a gerçekleştirdiği ziyarette gündeme gelen ülkeler arası para transferinin amacı, finans sektöründe yeni hareketlilik yaratmak. Erdoğan, Tahran'da düzenlenen basın toplantısında "Merkez Bankalarımızın riyasetinde, finans sektörlerine bir hareketlilik getirme kararı aldık. Yerli parayla alışveriş yapma sürecini hayata geçirme kararını verdik" demişti.

İran ile Türkiye arasındaki bu gelişme ile ilk defa ABD doları veya euro gibi üçüncü bir rezerv para birimine ihtiyaç duymadan takas gerçekleşmiş oldu.

İran riyali ve Türk lirası son dönemde büyük değer kayıpları yaşamıştı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz