KIBRIS'ta liderler buluşması

KIBRIS'ta liderler buluşması

Kıbrıs’ta liderler, çözüm müzakerelerinin yeniden başlayıp başlayamayacağı konusunda fikir alışverişinde bulunmak için 10 ay aradan sonra ilk kez biraraya geldi. Herhangi bir ilerlemenin sağlanamadığı görüşme, başarısızlıkla sonuçlandı.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in Beşli Konferans'ın anlaşma olmadan sona erdiği açıklamasını yaptığı 7 Temmuz 2017'den bu yana bir araya gelmeyen KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Lider Nikos Anastasiadis, yaklaşık 10 ay aradan sonra ilk kez buluştu.

İki kesimi birbirinden ayıran yeşil hatta, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs özel temsilcisinin konutundaki akşam yemeğinde liderler, 2 saate yakın başbaşa görüştü.

Toplantıda, iki taraf arasındaki derin görüş ayrılıklarının giderilmesi yönünde herhangi bir ilerleme sağlanamadı.

Görüşme sonrası açıklama yapan KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, toplantıda yeni bir durumun ortaya çıkmadığını, Rum tarafının tavrında belirgin bir farklılaşma görmediğini söyledi.

"BUGÜN BU ANLAMDA BİR ARAYA GELMEK VE NEREDE DURDUĞUMUZ TESPİT ETMEK SÖZ KONUSU OLDU. BUNDAN SONRASINI NASIL GÖRDÜĞÜMÜZÜ BİRLİKTE BİR DEĞERLENDİRME FIRSATI BULDUK. BU GEREKLİYDİ, YAPILMALIYDI. BUNDAN SONRASI İÇİN NET BİR FİKİR SAHİBİ OLMAMIZ ÖNEMLİYDİ"

Akıncı, Crans Montana'da tarihi bir fırsat kaçırıldığını da belirtti.

"GELİNEN AŞAMADA BEN SÜREKLİ OLARAK SÖYLÜYORUM, YANLIŞ BİR ANLAŞILMAYA DA MEYDAN VERMEMEK İÇİN ALTINI ÇİZMEK İSTİYORUM. HİÇBİRŞEY ARTIK ESKİSİ GİBİ OLAMAZ. BU ARTIK MÜMKÜN DEĞİLDİR. CRANS MONTANA'DA SONUÇLANAN SÜREÇ BERABERİNDE BİR SÜRÜ DERS DE GETİRMİŞTİR BUNDAN İKİ TARAF DA YARARLANMALI VE GELECEĞE BAKARKEN BUNLARI DA DİKKATE ALMALIDIR"

Rum lider Nikos Anastasiadis ise görüşmenin ardından yaptığı açıklamada tarafların tezlerini ortaya koyduğunu ve bunlarda ısrarlı olduğunu ifade etti.

Akıncı’nın Rum tarafının tek yanlı doğalgaz sondajlarına değindiğini belirten Anastasiadis, “Doğalgaz konusundaki tutumumuz biliniyor, bu mesele masaya getirilemez" dedi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz