OHAL tezkeresi görüşelecek

OHAL tezkeresi görüşelecek

Türkiye Büyük Millet Meclisi bu hafta da yoğun bir gündemle çalışacak. Olağanüstü Hal Uygulaması'nın uzatılmasına ilişkin hükümet tezkeresi, 18 Nisan Çarşamba günü Genel Kurul'da oylanacak... Cinsel istismar suçlarına ilişkin tasarı da, Meclis Komisyonlarında görüşülmeye başlanacak.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nden gündem bu hafta da yoğun...

Olağanüstü Hal Uygulaması'nın uzatılmasına ilişkin hükümet tezkeresi, 18 Nisan Çarşamba günü Meclis'te görüşülecek. Tezkere kabul edildiği takdirde, uygulama , 3 ay süreyle 7'nci kez uzatılmış olacak.

Olağanüstü Hal Uygulaması, 15 temmuz darbe girişiminin ardından ilk olarak 21 Temmuz 2016'da ilan edilmişti. Uygulama, son olarak 18 Ocak'ta üç aylığına uzatılmıştı.

Cinsel istismar suçlarına ilişkin yasa tasarısı da hafta başında Meclis Başkanlığı'na sunulmuştu. Tasarı, bu hafta Meclis'te ilgili komisyonlarda görüşülecek. Ardından düzenleme ana komisyon olan Adalet Komisyonunda ele alınacak.

Meclis Genel Kurulunda ise 78 maddeden oluşan Devlet Su İşleri kanun tasarısının görüşülmesine devam edilecek. Tasarının şu ana kadar 21 maddesi kabul edildi.

Tasarıya göre, bugüne kadar çiftçilerin oylarıyla seçilen sulama birliklerinin yönetimi , Devlet Su işleri Genel Müdürlüğü'nün atayacağı yöneticiler tarafından yürütülecek. Sulama birliklerinin tamamı DSİ'ye devredilecek. Tasarıa, sulama tesislerinden izinsiz olarak su kullananlara, idari para cezası da öngörüyor.

Meclis Genel Kurulu'nda ayrıca kanser hastalığıyla ilgili partilerin verdiği araştırma önergeleri birleştirilerek görüşülecek. Önergenin kabul edilmesi ve konuyla ilgili Araştırma Komisyonu kurulması bekleniyor

Dikkatler bir yandan da siyasi partilerin grup toplantılarında olacak. Liderler son gelişmeleri Salı günü yapılacak grup toplantılarında değerlendirecek..

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz