Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Putin'e "sağduyu" çağrısı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Putin'e "sağduyu" çağrısı

Suriye'ye 3'lü müdahale sonrası Türkiye, diplomatik temaslarına hız verdi... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya lideri Putin ile görüşmesinde gerilimin tırmandırılmaması çağrısı yaptı. Washington da Ankara'yı harekata ilişkin bilgilendirdi... Kimyasal silah kullanıldığı öne sürülen Duma kentinde tahliyeler tamamlanırken, Doğu Guta'da ise Suriye ordusu zaferini ilan etti.

Amerika Birleşik Devletleri'nin başlattığı, İngiltere ve Fransa'nın katılımı ile gerçekleşen Suriye operasyonu sonrası bölgede tansiyon bir anda yükseldi.

Harekatı olumlu bulan Türkiye hızla diplomatik temaslara başladı. Fransız mevkidaşı Emmanuel Macron ve İngiltere Başbakanı Theresa May ile görüşen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bir sonraki iletişimi Rusya lideri Vladimir Putin ile oldu.

Türkiye'nin kimyasal silah kullanımını başından beri şiddetle kınadığına işaret eden Erdoğan, gerilimin daha fazla tırmandırılmaması gerektiğini vurguladı.

Washington, Ankara'yı yürütülen operasyon hakkında bilgilendirdi. Türkiye'nin yanı sıra Kuveyt, Çekya ve Irak ile de bilgi paylaşıldı.

Rusya, talebi ile acil olarak toplanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde hüsrana uğradı... Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Fransa'nın Suriye'ye bombardımanı nedeni ile kınaması istenen tasarı, gerekli çoğunluk olan 9 ülkenin desteğini alamadığı için reddedildi.

Yapılan oylamada sadece Rusya, Çin ve Bolivya tasarı lehinde oy kullandı. Konseyin 15 üyesinden sekizi ret oyu verirken; Peru, Kazakistan, Etiyopya ve Ekvator Ginesi çekimser kaldı.

Ardından da Washington, Londra ve Paris, Güvenlik Konseyi'ne, kimyasal saldırı iddialarının araştırılması için yeni bir tasarı sundu.

Harekat, Suriyeliler tarafından ise protesto edildi.

Başkent Şam'da saldırıyı kınayanlar sokaklara döküldü. Esad yanlıları, sloganlar ve bayraklar eşliğinde hükümete destek mesajı verdi.

Kimyasal saldırı iddiası ile tüm bu gerilimin kıvılcımının ateşlendiği Duma kenti muhalifler tarafından boşaltılırken, bağlı olduğu Doğu Guta'da da Suriye Ordusu zaferini ilan etti.

Ordu, silahlı muhaliflerin bölgeden tamamen arındırıldığını açıkladı.

Son 3 bin 976 muhalif, aile üyeleriyle birlikte 107 adet otobüsle kentten ayrıldı. Toplamda ise 21 bin 145 kişi kenti terk etmiş oldu.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz