Irak'ın kuzeyine hava harekatı

Irak'ın kuzeyine hava harekatı

Terörle mücadele hız kesmiyor; örgüte darbe üzerinde darbe indiriliyor... Irak'ın kuzeyinde bulunan Hakurk-Kani Rash bölgesine yönelik hava harekatında kırmızı listedeki terörist öldürüldü. Tunceli'de 2018 yılı başından bu yana yapılan operasyonlarda 7 terörist etkisiz hale getirildi; 84 sığınak imha edildi.

Irak'ın kuzeyinde bulunan Hakurk-Kani Rash bölgesine 21 Mart 2018 tarihinde düzenelenen hava harekatına ilişkin açıklama, Genelkurmay Başkanlığı'ndan geldi.

"Aranan Terörist" listesinin kırmızı kategorisinde yer alan örgütün sözde eyalet sorumlusu Birdal Burhanlı'nın etkisiz hale getirildiğinin tespit edildiği belirtildi.

Güvenlik güçleri, terör örgütüne Tunceli'de de ağır darbe indirdi.

Geçen yıl aralarında yeşil, turuncu, mavi ve gri kategorilerde yer alan 114 teröristin etkisiz hale getirildiği Tunceli’de, 2018 yılının başlangıcından bu yana 17 terörist etkisiz hale getirildi.

Etkisiz hale getirilen 17 teröristten 1'i kırmızı, 1'i turuncu, 4'ü ise gri kategoride aranan elebaşılar çıktı.

Kentte düzenlenen operaysonlarda ayrıca, teröristlerce kullanılan 84 sığınak ve mağara imha edildi.

Teröristlerin TOW füzesini bir sığınağa tuzakladığı da timlerin dikkati ile ortaya çıkartıldı.

Operasyonlarda TOW füzesinin yanı sıra 34 el yapımı patlayıcı düzeneği, 1 ton 300 kilogram patlayıcı yapımında kullanılan amonyum nitrat ve 5 kilogram plastik patlayıcı,18 adet Kaleşnikof, 6 adet M16 piyade tüfeği, 1 adet keskin nişancı tüfeği, 25 adet el bombası, 12 adet roketatar ve mühimmatı, 5 bin adet mühimmat ele geçirildi.

Timlerin operasyonları sırasında merkez kırsalında 8 katlı olan ve içerisinde yüzme havuzu ve tuvaleti olan bir sığınak da ortaya çıktı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz