ABD medyası operasyona geniş yer verdi

ABD medyası operasyona geniş yer verdi

Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Fransa'nın Suriye'yi vurduğu operasyon, ABD basınında geniş yankı buldu...

Amerika Birleşik Devletleri, Fransa ve İngiltere'nin uriye'ye operasyon düzenlemesi ABD basınında geniş yankı buldu...

Trump'ın İngiltere ve Fransa ile Suriye'de kimyasal silah kullanan Esad rejimine sınırlı operasyon kararı alması tüm Amerikan medyasında ilk haber olurken, Trump'ın açıklamaları ve ABD Savunma Bakanı James Mattis'in değerlendirmesi haberlerde öne çıktı.

Haberlerin hemen tamamında Esad rejiminin kimyasal silah kullanımına cevaben İngiltere ve Fransa ile ortak bir şekilde bu askeri adımın atıldığı değerlendirmesine vurgu yapıldı ancak Amerikan medyasının bir kısmında bu adımın sonuçlarının yeni belirsizliklere kapı açacağı mesajı dikkati çekti.

CNN televizyonu'NUN "ABD ve müttefikleri Suriye'yi vuruyor" manşetiyle verdiği haberinde, Trump'ın "EsAd'In kimyasal silah kapasitesini hedef alma" yönündeki sözlerine İŞARET EDİLDİ

Aynı haberde bazı üst düzey Amerikalı yetkililerin "yeni operasyonların bundan sonra da olabileceği" değerlendirmelerine yer verildi.

Trump'ın istediğini alıp almayacağının biraz da Rusya'nın tavrına bağlı olduğu kaydedilen haberde, Rus diplomatların açıklamaları da yer buldu.

Trump'a destek veren muhafazakar kanalların başında gelen Fox News ise "Suriye vuruluyor" başlığıyla geçtiği haberinde, "Başkan Trump, şüpheli zehirli gaz saldırısından dolayı Esad rejimini cezalandırmak üzere askeri harekatı duyurdu" ifadelerini kullandı.

Operasyon haberini "ABD ve müttefikleri, şüpheli kimyasal silah saldırısına karşılık Suriye'yi vurdu" başlığıyla yayımlayan NBC News ise Trump'ın açıklamalarının yanı sıra ABD Savunma Bakanı Mattis'in sözlerine geniş yer verdi.

Trump'ın sık sık eleştirdiği Washington Post gazetesi ise "ABD ile müttefikleri, şüpheli kimyasal silah saldırısından sonra Suriye'yi vurdu" manşetiyle çıkarken, haberde Trump'ın yeni operasyonlar konusunda açık uçlu konuştuğu, buna karşılık Mattis'in ise ancak Esad'ın benzer adımlar atması durumunda yeni bir operasyon yapabileceklerini söylediğine dikkat çekildi.

New York Times gazetesi de haberinde, Trump'ın Suriye'den çıkmak istediğini söylediği ancak buna karşılık görev süresi içinde ikinci kez Suriye'yi vurduğu değerlendirmesinde bulunuldu.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz