28 Şubat davasında karar 21 sanık için ağırlaştırılmış müebbet

28 Şubat davasında karar 21 sanık için ağırlaştırılmış müebbet

28 Şubat davasında karar çıktı. dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı, dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı Çevik Bir’in de aralarında bulunduğu 21 sanık hakkında müebbet hapis cezası verildi. Ancak müebbet hapis cezasına çarptırılan sanıklar için, yaşları ve sağlık durumları nedeniyle tutuklama kararı verilmedi. Sanıklar için adli kontrol şartı ve yurt dışı çıkış yasağı getirildi. Mahkeme aralarında emekli korgeneral Engin Alan'ın da bulunduğu 68 sanığın ise beraatine hükmetti.

28 Şubat sürecine ilişkin aralarında dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı, dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı Çevik Bir’in de aralarında bulunduğu 103 sanığın darbe suçundan yargılandığı davanın karar duruşması Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesinde yapıldı.

Duruşmaya dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı katılmazken, dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı Çevik Bir duruşmada hazır bulundu. Duruşmayı bazı Adalet ve Kalkınma Partili Milletvekilleri de takip etti.

5 yıldır devam eden davada mahkeme heyeti kararını açıkladı.

Dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı, Orgeneraller Çevik Bir ve Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 21 sanık hakkında müebbet hapis cezası verildi.

Müebbet hapis cezasına çarptırılan sanıklar için, yaşları ve sağlık durumları nedeniyle tutuklama kararı verilmedi sanıklar için adli kontrol şartı ve yurt dışı çıkış yasağı getirildi.

müebbet hapis alanlar arasında dönemin YÖK Başkanı Kemal Gürüz ile MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral İlhan Kılıç da bulunuyor...

68 sanık hakkında yapılan yargılama sonucunda yüklenen suçu işlediği sabit olmaması nedeniyle beraatine karar verildi.

28 Şubat Davası'nda beraat eden sanıklar arasında Engin Alan, Ergin Celasin, Erdal Ceylanoğlu ve Celalettin Bacanlı bulunuyor. Ölüm nedeniyle 4 kişinin davası düştü.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz