OHAL 7. kez uzatılıyor

OHAL 7. kez uzatılıyor

Olağanüstü Hal Uygulaması'nın uzatılmasına ilişkin hükümet tezkeresi, 18 Nisan Çarşamba günü Meclis'te görüşülecek. Tezkere kabul edildiği takdirde, uygulama , 3 ay süreyle 7'nci kez uzatılmış olacak.

Hükümet, Olağanüstü Hal Uygulaması'nı bir kez daha uzatmaya hazırlanıyor.

Olağanüstü Hal Uygulaması, 15 temmuz darbe girişiminin ardından ilk olarak 21 Temmuz 2016'da ilan edilmişti. Uygulama, son olarak 18 Ocak'ta üç aylığına uzatılmıştı.

BİNALİ YILDIRIM: "SALI GÜNÜ CUMHURBAŞKANIMIZIN ÖNCE MGK TOPLANTISI OLACAK KONU ORADA DEĞERLENDİRİLECEK DAHA SONRA VERİLEN KARAR DOĞRULTUSUNDA HAREKET EDİLECEK"

Tezkere görüşmeleri ise 18 Nisan Çarşamba günü Meclis Genel Kurulu'nda yapılacak. Tezkere kabul edildiği takdirde uygulama, 7. kez 3 ay süreyle uzatılmış olacak. Tezkerenin kabul edilmesi için 276 milletvekilinin oyu gerekiyor.

MHP Lideri Devlet Bahçeli de , Salı günü yapılan grup toplantısında; CHP'ye tepki göstermiş, OHAL'in uzatılması gerektiğini vurgulamıştı.

DEVLET BAHÇELİ: "FETÖCÜLER TESMİZLENMEDİN TEHDİT VE TEHLİKELER GEÇMEDEN OHAL BİTMEZ BİTEMEZ BİTMEMELİDİR "

Bu arada OHAL'e tepkiler devam ediyor.

"OHAL'e hayır" sloganıyla basın açıklaması yapmak isteyen KESK üyelerine, polis biber gazı ve plastik mermi ile müdahale etti.

Bu arada Olağanüstü Hal Komisyonu, yapılan başvuruları incelemeyi sürdürüyor. Komisyon, şu ana kadar 12 bin başvuruyu sonuçlandırdı. Buna göre 9 bin 700 başvuru reddedildi, 310 başvuru için mesleğe iade kararı verildi.
Komisyonun ret kararlarına karşı, karar tebliğinden itibaren 60 gün içinde Ankara 19. ve 20. idare mahkemelerine iptal davası açılabilecek.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz