Motorin fiyatlarına 48 saat içinde ikinci zam !

Motorin fiyatlarına 48 saat içinde ikinci zam !

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci kuraki yükseliş için "Türkiye'nin gerçeğini yansıtmıyor" demişti...Ancak; "Motorin fiyatlarının 48 saat içinde iki kez arttığını hatırlatan vatandaş, "o zaman bu zamlar niçin yapılıyor? " diye soruyor...

Yüksek kur motorin fiyatlarını da vurdu...Dün gelen 17 kuruşluk zammın ardından bu gece yarısından itibaren motorin fiyatları 13 kuruş daha arttırıldı..Yeni tarifeyle birlikte motorinin litresi Ankara'da 5,63 , İstanbul'da 5,58 , İzmir'de ise 5 lira 62 kuruşa yükselecek.

EKONOMİ BAKANI NİHAT ZEYBEKCİ: "BUNLAR GEÇİCİDİR. İŞİNİZE BAKIN, ÖNÜNÜZE BAKIN BUNLAR HİÇBİR ŞEKİLDE TÜRKİYE'NİN GERÇEĞİNİ YANSITMIYOR. "

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci kurdaki hızlı yükselişi böyle değerlendirmişti...Ancak; "Motorin fiyatlarının 48 saat içinde iki kez arttığını hatırlatan vatandaş, "o zaman bu zamlar niçin yapılıyor? " diye soruyor

Ekonomistler ise yüksek kurun enflasyona olan etkisine dikkati çekiyor...

EKONOMİST PROF DR. ESFENDER KORKMAZ: "YÜKSEK KUR VATANDAŞA DOĞRUDAN DOĞRUYA ENFLASYON OLARAK ETKİ EDER DOLAYLI OLARAK DA CARİ AÇIK VE DIŞ BORÇ ETKİ EDER. ENFLASYON OLARAK ETKİLEMESİ ÜRETİMİN ÖNEMLİ ÖLÇÜDE DIŞ MALLARA İTHALATA BAĞIMLI OLMASINDAN İLERİ GELİYOR. KUR ARTINCA İTHALAT FİYATLARI DA ARTIYOR İTHALAT FİYATLARI DA ARTINCA ENFLASYONA YANSIYOR. "

12 aylık cari işlemler açığının 53 milyar 346 milyon doları bulduğunu da vurgulayan Ekonomist Prof. Dr. Esfender Korkmaz "kontrollü kur sistemine geçilmesi lazım" diyor...

EKONOMİST PROF DR. ESFENDER KORKMAZ: "KUR ARTIŞI İTHALATIN PAHALI OLMASINA SEBEP OLUYOR PAHALI İTHALAT OLUNCA CARİ AÇIK ARTIYOR. YÜZDE 58 ARTTI. 20 MİLYAR DOLAR CARİ AÇIK BİR SENEDE ARTTI. BUGÜN BÜYÜYORSUN YARIN BORCU ÖDEYİNCE KÜÇÜLECEKSİN. İTHAL ETMESİ YERİNDE İÇERDE ÜRETMESİ İÇİN ÖNCE ARA MALI VE HAMMADDE ÜRETİMİNE TEŞVİK VERMESİ LAZIM . İTHAL İKAME POLİTİKALARI YANINDA DALGALI KUR POLİTİKALARINI DEĞİŞTİRMESİ KONTROLLÜ KUR SİSTEMİNE GEÇMESİ LAZIM."

Bu arada Merkez Bankası'ndan da enflasyon ile ilgili açıklama geldi...Bankanın Başkanı Murat Çetinkaya son dönemde yaşanan gelişmelerin enflasyon üzerinde yarattığı riskleri yakından takip ettiklerini belirterek, enflasyonu etkileyen unsurlardaki gelişmeler dikkate alınarak, ihtiyaç duyulması halinde ilave sıkılaştırma yapılabileceğini söyledi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz