Vergi usul kanunu değişiyor

Vergi usul kanunu değişiyor

Türk vergi sisteminin temel taşlarından Vergi Usul Kanunu değişiyor... Vergi usulundeki değişikliği anlatan Maliye Bakanı Naci Ağbal, yapılan eylem ile ceza arasında doğru orantı kuran yeni bir ceza sistemi üzerinde çalıştıklarını söyledi. Ağbal, sosyal medya üzerinden gelir elde edenlerden de vergi alınacağını duyurdu.

Maliye Bakanı Ağbal'ın aktardığı değişiklikler arasında özellikle iktisadi işletmeler için önemli olan değerleme hükümleri bulunuyor.

Ağbal, konuyla ilgili açıklamasında, “Mükellef haklarını güçlendiren, vergi uygulamalarını kolaylaştıran, özellikle iktisadi işletmeler bakımından önemli olan değerleme hükümleri var. Yatırımı, üretimi etkileyen faktörler bunlar. Orada ekonomiyi destekleyen düzenlemeler yapılacak” ifadesini kullandı.

yapılan eylem ile ceza arasında doğru orantı kuran yeni bir ceza sistemi üzerinde çalıştıklarını kaydeden Ağbal, Vergi Konseyi’nin çalışmaları sonucu mayıs ayının ilk haftasında yasa tasarısının Bakanlar Kurulu’na getirileceğini söyledi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, elektronik ticaret ve sosyal medya üzerinden gelir elde edenlere ilişkin de değerlendirmede bulundu.

Ağbal; "sosyal medya hesabına reklam alan ya da video çekip, mesaj atarak gelir elde edenlerin kazançları devamlı ise vergi ödemek zorundalar" dedi.

Gelir İdaresi Başkanlığı'nın, elektronik ticaret platformları başta olmak üzere, tüm internet sitelerini taradığına dikkati çeken maliye bakanı, kurulacak Risk Analiz Merkezi'nde internet üzerinden yürütülen ticaretin ve dijital hizmetlerin izlenmesi için özel bir birim oluşturulacağını da söyledi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz