Sınavla girilecek okullar ve liselere geçiş kılavuzu açıklandı

Sınavla girilecek okullar ve liselere geçiş kılavuzu açıklandı

Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilerin ve velilerin uzun zamandır merakla beklediği merkezi sınavla öğrenci alacak okulların listesini ve kontenjanlarını açıkladı. Kılavuza göre, İstanbul’da 225, Ankara’da 82,İzmir’de 62 olmak üzere Türkiye genelinde sınavla girilecek lise sayısı toplam bin 369. 8'inci sınıf öğrencileri, 2 Haziran'da yapılacak isteğe bağlı merkezi sınav başvurularını, BUGÜNDEN itibaren 18 Nisan'a kadar yapabilecek.

8.sınıfta öğrenim gören öğrencileri ilgilendiren haber geldi.

Milli Eğitim Bakanlığı, “Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Yapılacak 2018 Yılı Merkezi Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu” ile sınavla öğrenci alan okul listeleri ve kontenjanları, internet sitesinden yayımladı.

Merkezi sınav, isteğe bağlı olacak ve sınava katılmak isteyenler, başvurularını BUGÜN'den itibaren 18 Nisan'a kadar elektronik ortam üzerinden öğrenim gördükleri okullara yapacak.

2 Haziran 2018'de yapılacak sınav, aynı gün iki bölüm halinde uygulanacak ve çoktan seçmeli 90 soru sorulacak.

Fotoğraflı sınav giriş belgesi, 22 Mayıs 2018'den itibaren elektronik ortamda okul müdürlükleri tarafından renkli olarak alınacak, mühürlenerek onaylandıktan sonra öğrenciye teslim edilecek.

Kimlik kontrolleri ve salonlara yerleştirmenin zamanında yapılabilmesi için öğrenciler, en geç saat 09.00'da, fotoğraflı sınav giriş belgelerinde belirtilen binada hazır bulunacak.

Geçerli kimlik belgesi ve fotoğraflı sınav giriş belgesi yanında olmayan öğrenciler sınava alınmayacak. Merkezi sınavın sonuçları 22 Haziran'da açıklanacak.

Öte yandan, merkezi sınavla öğrenci alacak, fen, sosyal bilimler liseleri, proje uygulayan eğitim kurumları ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarını kapsayan Türkiye genelindeki okullar ve kontenjanları da açıklandı. Buna göre, İstanbul 225, Ankara 82, İzmir 62 olmak üzere Türkiye genelinde toplam bin 369 orta öğretim kurumu merkezi sınavla öğrenci alacak.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz