Gıda güvenliğinde denetimler artıyor

Gıda güvenliğinde denetimler artıyor

Güvenli gıda konusunda denetimler aratrak devam ediyor... Buna göre 2017 yılında bir milyondan fazla işyeri denetlendi. 17 bin firmaya 85,6 milyon Lira para cezası kesildi.

"BİZ BİR DENETİM FAALİYETİ YÜRÜTÜYORUZ. GIDADA ÖZELLİKLE, DENETİMLERDE HANGİ ÜRÜNLERİ HANGİ ÇERÇEVEDE DENETLEYECEĞİMİZE DAİR YILLIK PLAN YAPIYORUZ. BU YILLIK PLKAN ÇERÇEVESİNDE DENETLEMEMİZİ GERÇEKLEŞTİRİYORUZ."

Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü'nce 81 ilde yürütülen ve halk sağlığını yakından ilgilendiren güvenli gıda denetimleri, 15 yılda 25 kat artarak 2017'de bir milyonu geçti.

"BİZİM DENETİM SAYIMIZ 2017 YILINDA 1 MİLYON 13 BİN ADET GELİŞTİRMİŞTİK. BU SAYI 2016 YILINDA 893 BİN ADET DENETİMDİ. "

Alo 174 Gıda Hattı'na gelen ihbarlar ve denetimler doğrultusunda geçen yıl, toplum sağlığını tehdit eden yaklaşık 17 bin firmaya 85 milyon 674 bin 181 lira idari para cezası kesildi.

"DENETİMLERDE HEM ÜRÜNE AİT SAĞLIK KRİTERLERİ, PARAMETRELERİNE BAKIYORUZ. ÜRÜNDE BULUNMAMASI GEREKEN KALINIT, KATKI AÇISINDAN DEĞERLENDİRME YAPIYORUZ HEM DE İŞLETMELERİN HİJYEN AÇISINDA DENETLENMESİNİ GERÇEKLEŞETİRİYORUZ, BİR DE TAKLİT VE TAĞŞİŞE İLİŞKİN DENETİM YAPIYORUZ."

Gıda ve Kontrol Müdürü Muharrem Selçuk gıda güvenliği konusunda tüketicilere de bir çağrıda bulundu.

"BİZ DENETİMLERDE TÜKETİCİLERİN ÖNEMLİ ROL ÜSTLENDİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ. BUNUN İÇİN BİZİM ALO 174 GIDA HATTIMIZ VAR. TÜKETİCİLERİMİZ GÖRDÜKLEİR OLUMSUZLUKLARI BİZE BİLDİRMESİNİ İSTİYORUZ."

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz