"Ajan Skripal" diplomatik krize dönüştü

"Ajan Skripal" diplomatik krize dönüştü

Eski Rus ajanı ile kızının İngiltere'de zehirlenmesi, Londra ile Moskova arasında diplomatik kriz doğurdu. Yaptırıma hazırlanan İngiltere'ye Rusya, misilleme tehdidinde bulundu. Gerilime Amerika Birleşik Devletleri de dahil oldu.

İngiltere ile Rusya arasında tarihi bir kriz patlak verdi.

Eski Rus ajanı Sergey Skripal ile kızına yönelik zehirli suikastten Rusya'yı sorumlu tutan İngitere Başbakanı Theresa May, yaptırımları gündeme aldı.

Rus diplomatların sınır dışı edilmesi ve mali yaptırımlar bu uygulamaların başında geliyor.

Londra'nın atmayı planladığı adım, Moskova tarafından çok sert tepkiyle karşılandı. Suçlamaları reddeden Rusya, kendilerine yönelik her türlü cezai önleme karşılık verileceğini açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, önlemler arasında yer alan Russia Today televizyonu temsilciliğinin kapatması durumunda tek bir İngiliz medya kuruluşunun Rusya’da çalışmayacağını belirtti.

66 yaşındaki eski Rus ajan ile 33 yaşındaki kızının maruz kaldığı Novichok sinir gazına Amerika Bİrleşik Devletleri'nin 20 yıl önce erişimi olduğu ortaya çıktı.

Ardından Amerikan Başkanı Donald Trump da konuya dahil oldu. İngiltere Başbakanı Theresa May ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ile telefonda görüşen Trump, Rusya'nın suikastte parmağı olabileceği iddiasına katıldı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz