Küresel ısınma doğayı tehdit ediyor

Küresel ısınma doğayı tehdit ediyor

Doğal Hayatı Koruma Vakfı raporunu açıkladı... Kuruluşa göre küresel ısınma, 33 bölgedeki canlı türlerinin yarısını tehdit ediyor. Arjantin'de ise binlerce turist buz kayalarının kopuşuna tanıklık etti.

Küresel ısınma, öncelikli olarak adlandırılan 33 bölgedeki canlı türlerinin yarısını tehdit ediyor.

Doğal Hayatı Koruma Vakfı'nın hazırladığı rapora göre, küresel ısınma onlarca yıl içinde Amazonlar, Madagaskar ve diğer risk altındaki biyoçeşitlilik alanlarındaki canlı türlerinin yüzde 50'sinin soyunun tükenmesine neden olabilir.

Raporda odaklanılan ve 'Öncelik Bölgeleri' olarak adlandırılan 33 bölge, dünyanın en zengin ve alışılmadık canlı türlerine ev sahipliği yapıyor.

Arjantin'de ise buzul döngüleriyle tanınan Patagonya'nın Santa Cruz bölgesinde binlerce turist büyük buz kayalarının kopuşunu izledi.

Arjantin Ulusal Parklar Kurumu tarafından paylaşılan videoda Ulusal Park'ın en ilgi çeken noktalarından Los Glacieres'deki buzul kayalar görünüyor.

Buzullar bölgede 250 kilometrelik alanı kaplıyor ve birkaç yılda bir parkın Lago Arjantino olarak bilinen gölüne doğru ilerliyor.

Gölü besleyen nehrin üstünden geçen buzulların altı zamanla nehir suyu tarafından oyuluyor ve belli bir tarih aralığında kopuşlar yaşanıyor.

Bu doğa olayı ziyaretçilerin büyük ilgisini çekiyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz