Brüksel, Ankara'yı uyardı

Brüksel, Ankara'yı uyardı

Brüksel'e göre, 'Ankara'ya verilen Avrupa Birliği uyum fonları etkisiz'... Türkiye'nin, Avrupa Birliği'ne uyumu için ödenen mali yardımları denetleyen Avrupa Sayıştayı, Ankara'ya aktarılan fonların istenilen etkiyi oluşturmadığını açıkladı. Mali yardımların bağımsız yargı, yolsuzlukla mücadele, basın özgürlüğü gibi alanlarda etkin şekilde kullanılmadığı bildirildi.

Türkiye'nin adaylık statüsünü kazanmasından bu yana aldığı mali yardımları denetleyen Avrupa Sayıştayı, hazırladığı raporu yayınladı.

Yardımların planlanmasının iyi yapıldığı, ancak fonların hukuk ve kamu sektörleri gibi uzun zamandır kritik reform bekleyen alanlarda köklü ihtiyaçlara yeteri kadar yanıt veremediği vurgulandı.

Raporda, mali yardımların özellikle hukukun üstünlüğü, bağımsız yargı, yolsuzlukla mücadele, basın özgürlüğü gibi alanlarda etkin şekilde kullanılmadığı bildirildi.

Siyasi iradenin daha etkin olduğu gümrük, vergilendirme ve istihdam gibi alanlarda da, projelerin Türkiye'yi, Avrupa Birliği normlarına yaklaştırmaya yardım etmediği kaydedildi..

Türkiye'ye, Avrupa Birliği'ne uyumu için 2007 ile 2020 yıllarını kapsayan dönemde 9 milyar Euro'yu aşan fon yardımı yapılması öngörülmüştü.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz