Tillerson veda etti

Tillerson veda etti

Amerikan Başkanı Donald Trump'ın yollarını ayırdığı 20 isimden biri de Dışişleri Bakanı Rex Tillerson oldu. En çok merak edilen ise Tillerson'ın gidişinin Ankara- Washington ilişkilerini nasıl etkileyeceğiydi. Başbakan Binali Yıldırım, "İkili ilişkiler kişilere bağlı değildir" sözleriyle durumu değerlendirdi.

Fikir ayrılıkları ve uyuşmazlıkları açıkça görülüyordu, ancak Amerikan Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın başkan Donald Trump tarafından bir anda görevden alınması dünya kamuoyu için şok oldu.

Türk-Amerikan ilişkilerinde kilit isim olan Tillerson'ın görevinden alınması, Başbakan Binali Yıldırım'a soruldu.

YILDIRIM: "TÜRKİYE ABD İLİŞKİLERİ KİŞİLERE BAĞLI DEĞİLDİR. SON ZAMANLARDA ABD İLE BAZI SIKINTILAR YAŞAMAMIZ SIR DEĞİL. TERÖR ÖRGÜTLERİ ADETA ABD'NİN KORUMASI ALTINDA. ÜMİT EDERİM DAHA SAĞLIKLI BİR İLİŞKİ GERÇEKLEŞTİRİLİR."

Kararı başkanın Twitter hesabından öğrenen Tillerson ise düşüncelerini paylaştı. Duygusal olduğu görünen Dışişleri eski bakan, 31 Mart'a kadar görevinin başında olacağını açıkladı.

Suriye'de ve Irak'ta yapılması gereken daha çok iş olduğunu belirten Tillerson, "Müttefikler olmadan bunları başaramayız" diye konuştu.

Zaman zaman sesi titreyen Tillerson veda konuşmasında, Başkan Trump'ın adını anmazken, sözlerini "Gururlu bir Amerikalı olarak sivil hayata döneceğim." diyerek tamamladı.

Dışişleri Bakanlığı koltuğuna oturacak Mike Pompeo'dan boşalan CIA Direktörlüğü görevine getirilen ve bu makamdaki ilk kadın olan Gina Haspel'in ise karanlık geçmişi tartışmalara yol açtı.

Esirlere işkenceler yapıp kayıtlarını yok etmesiyle tanınan Haspel hakkında, Avrupa Birliği'nde gözaltı talebi bulunuyor. Bu nedenle de Haspel, Birlik üyesi ülkelere gidemeyecek.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz