Bozdağ: "kazanın kesin nedeni şuanda belli değil"

Bozdağ: "kazanın kesin nedeni şuanda belli değil"

Bakanlar kurulu sonrası konuşan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, ABD ile yapılan Menbiç görüşmelerine ilişkin "Müzakere sonunda belli bir noktaya gelindi" dedi. Bozdağ, Berlin'de Türk vatandaşlarına yönelik saldırılardan dolayı Almanya’ya nota verildiğini de söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Bakanlar Kurulu, Beştepe'de toplandı.
4 saat süren toplantının ardından açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, İran'da düşen Türk uçağıyla ilgili konuştu.

"UÇAĞIN ENKAZINA ULAŞILDI. KARAKUTU ELE GEÇİRİLDİ. HAYATINI KAYBEDENLERİN NAAŞLARINA ULAŞILDI VE ONLARLA İLGİLİ İŞLEMLER DEVAM EDİYOR. OLAYIN DUYULDUĞU ANDAN İTİBAREN BAŞBAKANLIKTA BİR KRİZ MERKEZİ OLUŞTURULDU "KAZANIN KESİN NEDENİ ŞUANDA BELLİ DEĞİL, DEĞİŞİK TAHMİNLER VAR, DEĞERLENDİRMELER VAR. BUNLARIN NET SONUCU KARA KUTUNUN İNCELENMESİNDEN SONRA VE DİĞER VERİLERİN DEĞERLENDİRİLMESİNDEN SONRA ORTAYA ÇIKACAKTIR"

Bozdağ, Zeytindalı harekatıyla ilgili verileri de paylaştı.

"ZEYTİN DALI HAREKATI'NIN BAŞLANGICINDAN BUGÜNE KADAR 42 KAHRAMAN MEHMETÇİĞİMİZ ŞEHİT OLMUŞ, 202 KAHRAMAN VATAN EVLADIMIZ DA YARALANMIŞTIR. AYRICA TERÖRİSTLER TARAFINDAN AFRİN BÖLGESİNDEN TÜRKİYE’YE ATILAN ROKETLER VE YAPILAN SALDIRILAR SONUCUNDA 7 SİVİL VATANDAŞIMIZ ŞEHİT OLMUŞ, 125 VATANDAŞIMIZ DA YARALANMIŞTIR "BU HAREKAT KAPSAMINDA BUGÜNE KADAR PKK, KCK,YPG, PYD VE DEAŞ TERÖR ÖRGÜTÜ MENSUBU ŞU AN İTİBARİYLE EN SON ALDIĞIM RAKAM 3 BİN 381 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLMİŞTİR. 175’İ KÖY, 37’Sİ KRİTİK NOKTA OLMAK ÜZERE TOPLAM 212 BÖLGE KONTROL ALTINA ALINMIŞTIR."

Hükümet Sözcüsü, ABD ile Menbiç konusunda yapılan görüşmelerde belli bir noktaya gelindiğini de kaydetti.

"TÜRKİYE'NİN TUTUMU ÇOK NETTİR.MÜNBİÇ'TE HİÇBİR TERÖRİSTİ TÜRKİYE İSTEMEMEKTEDİR. AÇIK BİR ŞEKİLDE BÖLGEDE TERÖR UNSURLARININ BARINDIRILMASINI İSTEMEMEKTEDİR. BİZ BUNU ÇOK NET BİR ŞEKİLDE MUHATAPLARIMIZA İLETTİK. EĞER BURADA ANLAŞMA SAĞLANAMAZSA TÜRKİYE TERÖRİSTLERİ TEMİZLEMEKTE KARARLIDIR"

Irak'ın kuzeyine planlanan terör operasyonu ile ilgili de görüş belirtti Bozdağ.

"IRAK HÜKÜMETİ İLE YAPILAN GÖRÜŞMELER OLUMLU GEÇTİ. TERÖRLE MÜCADELE IRAK TARAFINDA DA KARARLI BİR ŞEKİLDE DEVAM EDECEKTİR ANCAK BİR HAREKAT OLURSA, NE ZAMAN OLACAK? O HAREKAT BAŞLADIĞINDA HEP BERABER GÖRECEĞİZ. BENDEN KİMSE BİR TAKVİM VERMEMİ BEKLEMESİN. DAVULLA, ZURNAYLA ORAYA GİTMEYECEĞİZ. BİZİM JETLERİMİZİ, MEHMETÇİKLERİMİZİ GÖRDÜKLERİNDE GELDİĞİMİZİ ANLAYACAKLAR."

Almanya'da terör örgütü yandaşlarının camilere ve Türklere yönelik saldırıları da gündemdeydi.

"BİZ BURADAN ALMAN HÜKÜMETİNE DİYORUZ Kİ, BU SUÇLARI İŞLEYEN SUÇLULAR KİMSE, BUNLARI YAKALAMAK, YARGI ÖNÜNE ÇIKARMAK VE HAK ETTİKLERİ CEZAYI ALMALARINI SAĞLAMAK ALMAN DEVLETİNİN, HÜKÜMETİNİN GÖREVİDİR. MAALESEF BUGÜNE KADAR TÜRKLERE DÖNÜK EYLEMLERİ GERÇEKLEŞTİRENLERİN ÇOK BÜYÜK KISMI TESPİT DAHİ EDİLEMEDİ "BUGÜN DIŞİŞLERİ BAKANLIĞIMIZ, ALMANYA'NIN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ'Nİ DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINA ÇAĞIRDI. KENDİSİNE GEREKLİ UYARILAR YAPILDI VE ELDEN BİR NOTA VERİLMİŞTİR"

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz