TSK: "cinderes'te bir asker şehit oldu, bir asker yaralandı"

TSK: "cinderes'te bir asker şehit oldu, bir asker yaralandı"

Zeytindalı harekatı'ndan yürekleri yakan haber geldi. Cinderes'te arama faaliyetleri sırasında Tankçı Uzman Çavuş Taner Kart şehit olurken, bir askerimiz ise yaralandı. Afrin 3 koldan kuşatıldı, kent merkezine sadece bir kaç kilometre mesafe kaldı. Etkisiz hale getirilen terörist sayısının 3 BİN 381'e yükseldiği 52'nci günde siviller ilçeyi boşaltmaya başladı. Ancak terör örgütü PYD/PKK, ilçeden çıkışları engelliyor. Menbiç konusunda ise Washington ile Ankara'nın uzlaşması an meselesi.

Zeytindalı harekatının 52.gününde acı haber geldi.

TSK, Cinderes'te el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucunda bir askerimizin şehit olduğunu, 1 askerimizin ise yaralandığını duyurdu.

26 yaşındaki Tankçı Uzman Çavuş Taner Kart'ın acı haberi, memleketi Ordu'nun Ünye ilçesinde yaşayan ailesine ulaştı. 1 yıllık evli olan şehidin baba evinin bulunduğu sokağa Türk Bayrağı asıldı.

İlerleyişini sürdüren Türk Silahlı Kuvvetleri ile Özgür Suriye Ordusu, Afrin'i 3 cepheden kuşattı... Güney ve güneydoğu kesimi ise sivillerin tahliyesi için açık bırakıldı.

Ancak, terör örgütü PYD/PKK, ne araçlarıyla ne de kucağında bebeğiyle kent merkezinden ayrılmak isteyen sivillerin çıkışına izin veriyor.

Teröristler, sivillerin bir bölümüne ise yalnızca Özgür Suriye Ordusu'nun ilerleyiş hattına yerleşmeleri karşılığı engel olmuyor.

Afrin'de 4 köy daha teröristlerden temizlendi. Kızılbaş, İskan, Başilhaya ve Kutanlı köyleriyle birlikte, DÜN sabah saatlerinden bu yana ele geçirilen köy sayısı 12'ye ulaştı.

Etkisiz hale getirilen terörist sayısının 3 BİN 381'e yükseldiği bölgede meskun mahal operasyonları için hazırlıklar hızlandı.

Çeşitli birliklerden gönderilen askeri araçlar sınır ötesine geçti. Ardahan'da Özel Harekat Şubesinde görevli 25 Özel Harekat Polisi de Afrin'e dualarla uğurlandı.

Kurtarılan Cinderes'te örgütün yapılanmasının ne kadar ciddi boyuta ulaştığı görülmeye devam ediyor. Bir evde, teröristler tarafından hazırlanan çok sayıda mayın ele geçirildi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar harekatın sadece PKK'yı değil, aynı zamanda terör örgütü IŞİD'i de bölgeden temizlediğine dikkati çekti.

Ankara ile Washington arasındaki Menbiç krizi ise neredeyse aşıldı. İki ülkenin çalışma komisyonlarında Türkiye'nin, "PYD/PKK Menbiç’ten tamamen çekilsin" olumlu yanıt buldu. Uygulamanın hayata geçirilme yöntemleri için müzakereler sürecek.

Amerika Birleşik Devletleri'nin, Türkiye gerginlikten dolayı İncirlik Üssü'nden çekileceği iddiası da Pentagon tarafından yalanlandı.

Suriye rejimi ise başkent Şam'ın abluka altında tuttuğu Doğu Guta bölgesindeki Duma yerleşimini tamamen kuşattı. Kentten 26'sı çocuk 52 sivil Rusya tarafından tahliye edildi.

İdlib'de farklı yerleşim yerlerine düzenlenen hava saldırılarında 10 sivil yaşamını yitirdi.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, yedi yıldır süren iç savaşın acı tablosunu gözler önüne serdi. Savaşta 511 bin kişi hayatını kaybetti. Ölenlerin yüzde 85'inin siviller olduğu duyuruldu.

Irak'ta ise terör örgütü IŞİD sivilleri hedef aldı. Kerkük-Bağdat karayolunda kontrol noktası kuran teröristler, durdurdukları araçlardan yolcuları indirerek üzerlerine ateş açtı. Saldırıda 10 sivil hayatını kaybetti.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz