Çiftlik bank mağdurları çiftliği bastı

Çiftlik bank mağdurları çiftliği bastı

Uzun zamandır gündemde olan ve hafta sonu merkez binasını boşaltan Çiftlik Bank'ın alacaklıları, Bursa'nın İnegöl ilçesinde bulunan tesisleri kamyonlarla bastı. Alacaklılar, dolandırıldıklarını söyleyerek, tesiste bulunan hayvanları kamyonlara yüklemek istedi. Çiftlik Bank'ın Sakarya'nın Taraklı ilçesindeki tesislerinde ise arama yapıldı, bazı evraka el konuldu.

Türkiye genelinde 500 bine yakın kişinin üye olduğu, yüksek kar ortaklığı vaadiyle çiftçilerden hayvan alan Çiftlik Bank, bir süredir üyelere ödeme yapmıyordu.

Aylardır gündemde olan ve hakkında bir dizi suç duyurusu bulunan Çiftlik Bank'a yatırım amaçlı hayvan satan İnegöllü 200’e yakın çiftçi, şirketin Bursa’nın İnegöl ilçesi'ndeki tesislerini kamyonlarla basarak hayvanlarını geri almak istedi.

Alacaklıların verdikleri paralara karşılık burada bulunan hayvanları yanlarında getirdikleri kamyonlara yüklemek istemesi gerilimi tırmandırdı.

Kalabalığın giderek artması üzerine, Bursa İl Jandarma Komutanlığı'ndan Jandarma Özel Harekat ekibi takviye olarak tesise gönderildi. Tesise saldırmaya çalışanlarla Jandarma arasında zaman zaman arbede çıktı.

Gece saatlerine kadar tesis önünde beklemeye devam eden grup, askeri görevlilerin uyarılarıyla tesisten ayrıldı. Kamyonlara yüklenen hayvanlar da geri indirilerek tesise alındı.

Bursa Valisi İzzettin Küçük'ün konu ile ilgili açıklama yapacağını söyleyen askeri yetkililer, çiftçilere firma hakkında yasal süreç başlatılacağını, mağdurların da firma hakkında dava açabileceklerini belirtti.

Sakarya Taraklı'da bulunan Çiftlik Bank Mavi Yumurta Damızlık Tesisi ile ilgili 'Usulsüz faaliyet yürütüldüğünün' bildirilmesi üzerine soruşturma başlatan Geyve Cumhuriyet Başsavcılığı da tesise ait binalarda arama yapılması kararı verdi.

Taraklı İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, tesiste arama yaparak bazı evraklara tedbir amaçlı el koydu. Sakarya Tarım İl Müdürlüğü görevlileri de 20 bini aşkın tavuğun bulunduğu tesiste inceleme yaptı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz