Atatürk havalimanı terör davası

Atatürk havalimanı terör davası

Terör örgütü Işid'in Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirdiği saldırıya ilişkin görülen davada, 36'sı tutuklu 46 sanığın yargılanmasına devam edildi. Gergin geçen duruşmada, tutuklu sanıkların tahliye talepleri reddedildi.

28 Haziran 2016 yılında terör örgütü Işid'in Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirdiği saldırıda 46 kişi yaşamını yitirmişti.

Kanlı terör saldırısına ilişkin 36'sı tutuklu 4'ü firari, 46 sanık hakkında açılan davanın 5. duruşması, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapıldı. Taleplerin alındığı duruşma, gergin geçti.

Sanıkların avukatı, kendilerine laf atıldığını, bu yüzden müştekilerin güvenlik gerekçesiyle bir sonraki duruşmaya alınmamasını talep etti. Bu sözlerin üzerine müştekiler, avukata tepki gösterdi. Mahkeme Başkanı da “Siz müştekilerle çok uğraşıyorsunuz. Duruşmanın düzenini ben sağlıyorum" diyerek avukatı uyardı. Müştekiler de “Sen teröristleri savunuyorsun" diyerek avukata bağırdı.

Mahkeme heyeti, 36 sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı erteledi.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, şüphelilerin "Örgüte üye olmak", "Anayasayı ihlal", "Tasarlayarak adam öldürme", "Tasarlayarak adam öldürmeye teşebbüs" ve "Mala zarar vermek" suçlarından 46'şar kez ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet ve 2 bin 132'şer yıldan 3 bin 342'şer yıla kadar hapisleri isteniyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz