Meclis'te "İttifak Teklifi" mesaisi

Meclis'te "İttifak Teklifi" mesaisi

Meclis Anayasa Komisyonu'ndan geçen "seçim ittifakına ilişkin yasa teklifi", bu hafta Meclis Genel Kurulu'na geliyor...

Gözler Meclis'te; milletvekilleri, 26 maddelik ittifak yasa teklifi için fazla mesai yapmaya hazırlanıyor. Teklifin görüşmeleri Meclis Genel Kurulu'nda başlıyor.

Teklif, Meclis Anayasa Komisyonu'nda 4 gün süren görüşmeler sonucu benimsenmişti. Teklife ilişkin görüşmeler nedeniyle Meclis genel Kurulu, Cuma günü de çalışacak.

Düzenlemeye göre ; partiler bir protokol ile ittifak kurabilecek. İttifakın aldığı oy yüzde 10 seçim barajını geçerse, o ittifakta yer alan partiler de barajı geçmiş sayılacak.

Oy pusulasında ittifak unvanı yazılacak, İttifakın unvanı belirlenmemişse pusulada yalnızca "ittifak" ibaresi yer alacak.

Seçimlere katılma yeterliliği taşıyan siyasi partinin seçime katılmaması halinde, bu partinin üyesi başka bir siyasi partiden aday gösterilebilecek.

Kolluk güçleri, seçmenlerin ihbarı üzerine de sandık çevresine gelebilecek.

Üzerinde sandık kurulu mührü bulunmadığı halde, Yüksek Seçim Kurulu" filigranlı ve amblemli" zarflar geçerli sayılacak.

Düzenlemeye karşı çıkan CHP ve HDP muhalefet şerhlerini hazırladı.

CHP, ittifak teklifindeki seçim güvenliği maddelerine ilişkin 8 siyasi partiyi de ziyaret etmiş, bir rapor hazırlamıştı. O rapor AK Parti'ye iletildi ama MHP, Anamuhalefet Partisi'nin randevu talebini "oyalama taktiği" suçlamasıyla kabul etmedi

Bu arada Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu, Katma Değer Vergisi Kanunu'nda değişiklik öngören tasarıyı da ele almayı sürdürecek.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz