CHP 19. Olağanüstü Tüzük Kurultayı

CHP 19. Olağanüstü Tüzük Kurultayı

Cumhuriyet Halk Partisi'nde; genel başkan adaylığı kolaylaştı. Parti tüzüğünde yapılan değişiklikle Genel Başkan adayı olmak için gerekli yüzde 10 imza şartı yüzde 5'e düşürüldü. Milletvekili adaylarının belirlenmesinde yüzde 85 ön seçim şartı korundu; Cumhurbaşkanı adayı için kriterler de tüzüğe girdi.

86 madde tek tek görüşüldü, oylandı. 19. Olağanüstü Tüzük Kurultayında Cumhuriyet Halk Partisi'nin tüzüğünde önemli değişikliklere gidildi.

CHP'nin 19. Olağanüstü Kurultayı iki gün sürdü. en dikkat çeken değişiklik genel başkan adaylığına ilişkin maddede yapıldı.

CHP "genel başkan adayı" olabilmek için gerekli yüzde 10 imza şartı yüzde 5'e düşürüldü.

Eski tüzüğe göre genel başkan adayı olabilmek için delege sayısının yüzde 10’una denk gelen 127 imzanın toplanması gerekiyordu. Yeterli imzaya ulaşamayan aday adayları, genel başkan adaylığı iddiasından vazgeçmek zorunda kalıyordu. Yeni tüzükle artık imza sayısı yarıya indirildi, 64 delegenin imzasını alan partililer genel başkanlığa aday olabilecek.

Milletvekili adaylarının belirlenmesinde yüzde 85 ön seçim şartına ilişkin maddede değişiklik yapılmadı, ama Cumhurbaşkanı adayının belirlenmesine ilişkin kriterler tüzüğe girdi.

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı, "seçmen yoklaması, önseçim, aday yoklaması ya da merkez yoklaması" yöntemlerinden birisiyle belirlenecek. Bu yöntemlerden hangisi olacağına ise parti meclisi karar verecek.

Şubat ayında yapılan olağan kurultayda çok sayıda partili , Parti Meclisi'ne girebilmek için yarışmış, aday bolluğu dikkat çekmişti. Artık en yüksek karar oranı Parti Meclis'ne aday olmak için en az 10 kurultay delegesinin ya da Genel Başkanın yazılı önerisi gerekecek.

Merkez Yönetim Kurulu'nu da yine genel başkan Parti Meclis üyeleri arasından belirleyecek

Tüzükde yapılan bir değişiklik de gençlik kotasına ilişkin... Gençlik kotası yüzde 10'dan 20'ye çıkarıldı, gençlik kollarına üyelik için yaş sınırı 30 olarak korundu.

CHP kurultaylarında uygulanan "çarşaf liste" yönteminde ise değişiklik yapılmadı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz